Erişilebilirlik

Obama Ortadoğu Gezisine Başlıyor


Başkan Barack Obama beş günlük Ortadoğu ve Avrupa seyahati için bugün Washington’dan hareket ediyor. Başkan yarın Suudi Arabistan Kralı Abdullah’la görüştükten sonra Kahire’ye giderek Müslüman dünyasına hitaben bir konuşma yapacak.

Başkan Obama BBC’ye verdiği demeçte, Amerika’nın, sadece kolay zamanlarda değil zorluklar karşısında da önemli değerlerini koruyacağı güvencesini, dünyaya vermek istediğini söyledi.

Mısır’dan sonra Almanya’ya gidecek olan Obama burada, tarihi Buchenwald toplama kampını ziyaret edecek. Obama Fransa’da, İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren Normandiya çıkartmasının 65’inci yıldönümü kutlamalarına da katılacak.

Beyaz Saray Başkan Barack Obama’nın Normandiya çıkarması için düzenlenecek törenlere İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in de katılmasını arzu ettiğini açıkladı. Sözcü Robert Gibbs, Kraliçe’nin katılması için Washington’un çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Fransa, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’i resmi olarak törenlere davet etmeyerek Buckingham Saray’ını kızdırmıştı. Ancak Fransız yetkililer, Kraliçe’ye karşı kasıtlı olarak böyle bir tutum izlenmediğini belirtiyor ve İngiltere’yi kimin temsil edeceğine kendilerinin karar vermediğini söylüyor.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, İkinci Dünya Savaşı’nda üniformalı olarak çalışan tek devlet lideri olma özelliğini taşıyor.

XS
SM
MD
LG