Erişilebilirlik

Gül'den Kuraklık Uyarısı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da başlayan 5’nci Dünya Su Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada uluslararası toplumu kuraklık, sel ve susuzluk gibi felaketlere karşı daha duyarlı olmaya çağırdı.

Dünya Su Forumu'nun beşincisi Dünya Su Konseyi ve Türkiye'nin organizasyonuyla bu kez İstanbul'da yapılıyor. 15 ülkenin devlet başkanı düzeyinde temsil edildiği, 107 ülkeden 120 bakanın yeraldığı ve katılımcı sayısının 30 bine ulaştığı forumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, suyun sadece teknik değil, üst düzeyde önem ve öncelik verilmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı. Küreselleşen dünyada her ülkenin aynı ölçüde refah seviyesine ulaşamadığından yakınan Gül, ancak tüm milletlerin kaderlerinin birbirlerine bağlandığına dikkati çekti ve "Kimsenin ’Ben sadece kendi ülkemde, kendi bölgemde yaşıyorum’ demeye hakkı yoktur. Zira susuzluk, kuraklık ve sel gibi felaketler artık sınır tanımamaktadır. Dünyanın en ücra köşelerinde meydana gelen gelişmeler, bir gün gelip bizleri de etkilemektedir" diye konuştu.

Suyun sürdürülebilir kalkınmanın en önemli itici güçlerinden biri olduğuna vurgu yapan Gül, sağlıklı suya ihtiyacın her geçen gün arttığını, bugün dünyada yaklaşık 1 milyar insanın temiz içme suyundan mahrum kaldığını anlattı. 2.5 milyar insanın da suyla ilgili temizlik ve sağlık hizmetlerine ulaşamadığından yakınan Gül, her gün binlerce çocuğun sağlıksız su tüketimi yüzünden hayatını kaybettiği günümüzde devlet adamlarına düşen ortak sorumluluğun başta suyla ilgili olmak üzere tüm çevre politikalarını gözden geçirmek olduğuna dikkat çekti.

Talabani işbirliği istedi

22 Mart'a kadar sürecek forumda, dünya genelinde yaşanan su sorununa çözüm aranacak. Forumun ana gündem maddeleri küresel ısınma, artan içme suyu ihtiyacı, yeraltı sularının kirlenmesi ve sağlıksız sulama olarak belirlendi. Foruma Monako Prensi II. Albert, Güney Kore Başbakanı Han Seung-Soo, Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman,Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi gibi isimler de katılıyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, forum kapsamında gerçekleştirilen devlet ve hükümet başkanları zirvesinde konuştu. Talabani, Türkiye ile siyasi, ekonomik bütün alanlarda olduğu gibi su kaynaklarında da işbirliği yaptıklarını söyledi. Talabani, "Halihazırda nüfusumuzun artmasının yanı sıra ekonomik ve sosyal gelişme neticesinde su kaynaklarında kıtlıkla karşı karşıya bulunmakta ve zorluklarla karşılaşmaktayız" diyerek, bu konuda herkesin acil bir şekilde hareket etmesi ve uluslararası program hazırlanması ihtiyacına dikkati çekti. Talabani, forum kapsamında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la ayrı ayrı biraraya gelecek.

Foruma protestolar

Öte yandan 5. Dünya Su Forumu, sivil toplum örgütlerince düzenlenen protestolara da sahne oluyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ve kendilerine 'Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu' adını veren grup üyeleri, "Su hayattır satılamaz, Herkese yeterli su" yazılı dövizler taşıyarak kongrenin yapıldığı alana doğru yürümek istedi. Bir süre yürüyen grup, trafikte sorun yaratınca güvenlik güçlerince uyarıldı. Gruba polisin, biber gazı kullanarak müdahale etmesi sonucu da arbede yaşandı. Gruptakilerden 17 kişi gözaltına alındı. Yurt dışından kongreyi izlemeye gelen bazı yabancıların da protestoya katıldığı görüldü.

XS
SM
MD
LG