Erişilebilirlik

Beşinci Dünya Su Forumu İstanbul'da Başladı


5’nci Dünya Su Forumu İstanbul’da başladı. Forumu protesto eden 300 göstericiden 17’si gözaltına alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zirveye katılan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yle görüştü.

Foruma katılan konuk devlet ve hükümet başkanları, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'ne deniz yoluyla geldi. Çırağan Oteli'nin bahçesinden ''Büyük Yeşil Ada'' adlı tekneye binen ve aralarında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Monaco Veliaht Prensi II. Albert, Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander, Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi'nin de bulunduğu konuklar, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından karşılandı.

Karşılamaya ayrıca, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuk devlet ve hükümet başkanlarıyla birlikte Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi Haliç Salonu'na girdi.

Bu arada salonda İngilizce pankart açan iki kadın salondan dışarı çıkarıldı.

Ayrıca 5. Dünya Su Forumu'nu protesto için Sütlücü Kongre ve Kültür Merkezi'ne yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ve kendilerine ''Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu'' adını veren grup üyeleri, Beyoğlu Adliyesi önünde toplandı.

''Su hayattır satılamaz'', ''Herkese yeterli su'' yazılı dövizlerle kongrenin yapıldığı alana doğru yürüyen grup, güvenlik güçlerince uyarılarak durduruldu. Bunun üzerine 5. Dünya Su Forumu'nu protesto eden açıklamalarını bulundukları yerde yapan grup, daha sonra Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'ne tekrar yürümek istedi. Gruba polisin, biber gazı kullanarak müdahale etmesi sırasında olay çıktı. Gruptakilerden 17 kişi gözaltına alındı.

Yurt dışından kongreyi izlemeye gelen bazı yabancıların da protestoya katıldığı bildiriliyor.

Buarada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Başbakanı Han Seung Soo ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile dün ayrı ayrı görüştü. Görüşmeler basına kapalı yapıldı. Başbakanın Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yle yaptığı görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmede, su sorunu, bölgesel ilişkiler, güvenlik ve terör olaylarının ele alındığı bildirildi.

Dünya Su Konseyi ve Türkiye tarafından düzenlenen “Dünya Su Forumu, 22 Mart’a kadar sürecek ve toplantılara 107 ülkeden temsilciler katılacak.

Dünya Su Forumu, su kaynaklarının verimli ve etkin kullanılması, gelecek için ortak planlamaların yapılması ve çevre dengesinin korunması için üç yılda bir toplanıyor. Bu, beşinci Dünya Su Forumu. Daha önce Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika'da düzenlenen "Dünya Su Forumu", bu kez İstanbul'da mini bir 'su zirvesi'yle gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri, Dışişleri Bakanlığı ve Dünya Su Konseyi'nin işbirliğiyle düzenlenen zirveye 20 bin kişilik bir katılım bekleniyor. 107 ülkeden 120 bakan, 15 devlet başkanı ve BM temsilcileri, dünya su kaynaklarının doğru ve etkin kullanılması, gelecek kuşakları aktarılması için özel mutabakat belgeleri imzalayacak. 17.5 milyon avroluk zirvenin, 7.5 milyon avrosunu Devlet Su İşleri, 5'er milyon avroluk bölümlerini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi karşılanıyor.

‘Yerel İdareler ve Su İlişkisi’ konusunda da tarihi bir buluşmaya sahne olan forumda, "İstanbul Su Mutabakatı" da imzaya açıldı. Ayrıca Gençlik Dünya Su Forumu, Su ve Sinema Buluşması gibi kültürel ve yan etkinlikler de düzenliyor. Dünyanın önemli kentlerinden Lyon, Marsilya, Paris, Rotterdam, Strasbourg, Stuttgart, Viyana, Zaragoza, Brisbane ve İstanbul, "şampiyon şehir" olarak "İstanbul Su Mutabakatı"nı imzalamayı kabul eden şehirler arasında.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG