Erişilebilirlik

Bush Yönetimi'nden İsrail'e Destek


Başkan Yardımcısı Dick Cheney, İsrail’in Gazze operasyonuna destek verdi, ancak bu ülkenin kara harekatı başlatırken kendilerinin onayını almadığını söyledi.

Televizyonda açıklama yapan Cheney, Hamas Gazze’den İsrail’e roket saldırısı düzenlerken İsrailli liderlerin de oturup beklemeyecekleri konusunda önceden uyarı yaptığını hatırlattı.

Bush yönetimi, bölgedeki son çatışmalardan ve Mısır’ın arabuluculuk ederek sağladığı ateşkesin bozulmasından Hamas’ı sorumlu tutuyor.


İsrail Aleyhine Dünya Genelinde Gösteriler


Bush yönetiminin desteğine rağmen İsrail’in operasyonu tüm dünyada protesto ediliyor.

Lübnan polisi, başkent Beyrut’ta İsrail’in Gazze operasyonunu protesto etmek isteyen kalabalığı göz yaşartıcı gaz ve tayzikli suyla dağıttı.

Beyrut’taki Amerikan büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık yüz kadar göstericiden bazılarının büyükelçiliğe girmeye çalıştığı bildirildi.

Öte yandan binlerce Lübnanlı gösterici, Beyrut’taki Birleşmiş Milletler temsilciliği önünde İsrail’in Gazze operasyonunu protesto etti.

İstanbul’da da toplanan ve Filistin bayrağı taşıyan 5 bin kadar gösterici de, İsrail’in saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu. Ankara’da Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye başlattığı kara operasyonu kınandı.

Endonezya, Fas ve Avustralya’da da İsrail aleyhtarı gösteriler düzenlendi.

Mısır ve Ürdünlü liderler, İsrail’in Gazze’ye kara operasyonunu kınadı ve derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Bölgede bulunan Avrupa Birliği temsilcileri de İsrail ve Hamas arasında ateşkes sağlamaya çalışıyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail’den kara operasyonuna derhal son vermesini istedi ve Güvenlik Konseyi’nin, krizle ilgili bir anlaşmaya varamamasından dolayı da üzüntü duyduğunu bildirdi.

Ban, bir anlaşmaya varılması umuduyla bugün Konsey üyeleri ve Arap liderlerle biraraya gelmeyi planladığını açıkladı.

Rusya da, Gazze’de artan sivil kayıplardan ötürü kaygı duyduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG