Erişilebilirlik

'Sürdürülebilir Ateşkes' Çağrısı


Beyaz Saray İsrail ve Hamas arasında kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın Sözcüsü Gordon Johndroe, Başkan Bush’un bugün Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Filistin Yönetimini Başkanı Mahmut Abbas ve Filistin Başbakanı Salim Fayyad’la bir görüşme yaptığını açıkladı.

Bush, ateşkesin başarılı olması için Hamas’ın anlaşmaya uyması gerektiğini vurguladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın bölgede ateşkes sağlanması için Arap ve İsrailli liderlerle temas halinde olduğunu bildirdi.

Avrupa Komisyonu Gazze’deki çatışmalara hemen son verilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan komisyon, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Paris’te Gazze krizini görüşmeden birkaç saat önce açıklama yaptı.

Açıklamada çatışmaların Gazze’deki sivil halk üzerindeki etkisinin çok ağır olduğu belirtildi. Komisyon, hastanelerin yaralılarla dolduğu Gazze’ye insani yardım sevkedilmesini de istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, dün İsrail ve Hamas’ı çatışmalara son vermeye çağırdı. Krize uluslararası tepkiyi yetersiz bulan Ban, dünya liderlerinden, diyaloğu teşvik etmelerini ve soruna uzun vadeli çözüm bulmalarını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, meşru el Fetih yönetimiyle ulusal uzlaşma hükümeti kurmayı reddeden Hamas’ı eleştirdi.

Lavrov, Hamas’ın, el Fetih lideri Mahmut Abbas’ın devlet başkanlığını tanıması gerektiğini de söyledi.

XS
SM
MD
LG