Erişilebilirlik

Hughes İstanbul'da Dinadamlarıyla Görüştü


Amerika’nın ve Başkan Bush’un Ortadoğu’daki imajını düzeltmek amacıyla Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye’yi kapsayan bir tura çıkan Amerikan Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Karen Hughes, Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’daydı.

Ankara’da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve kadın örgütlerinin temsilcileri karşısında sıkıntılı anlar yaşayan Hughes, İstanbul’da din adamlarının hoşgörüsüyle teselli buldu.

Ankara’da Türk dışişleri yetkililerinin yanı sıra kadın örgütlerinin temsilcileriyle de buluşan Hughes “Bush’un imajını düzeltmesi için söz yetmez, eylem gerekir” mesajını almıştı.

Hughes’ın İstanbul’daki temasları ise daha yumuşak bir ortamda geçti. Türk Eğitim Vakfı’nın Fındıkzade’deki eğitim parkını gezen Hughes, sivil toplum örgütlerinin ve gönüllü çalışmaların önemine değindi.

Hughes Topkapı sarayında buluştuğu din adamlarına da hoşgörünün ve çok kültürlülüğün önemini anlattı. Toplantıya İstanbul müftüsü, Türk Musevilerinin Hahambaşı, Ermeni Patriği, Katolik Cemaati sözcüsü ve dini temsilciler katıldı. Hughes böyle bir toplantıyı başkan Bush’un talebi üzerine gerçekleştirdiğini vurguladı ve Bush’un dinler arası diyaloga büyük önem verdiğini söyledi.

Dini liderler ise, “bizim elimizden sadece dua etmek geliyor” diyerek dünya barışı konusunda asıl sorumluluğun dünya liderlerine düştüğünü vurguladı.

Ancak bugün Türk basınına yansıyan haberler, Hughes Anakara temaslarında özellikle Suriye konusunda Ankara’yla Washington arasında ciddi görüş ayrılıkları yaşandığını gösteriyor. Gelen haberlere göre, dışişleri bakanı Abdullah Gül, Hughes’ı Suriye’ye müdahale konusunda uyararak “Suriye, Irak’tan beter olur” mesajı verdi. Hughes Ankara’daki temasları sırasında ayrıca Amerika’nın PKK’ya karşı harekete geçmemesi nedeniyle de eleştirilere uğramıştı.

Bush’un imaj düzeltmek için görevlendirdiği Hughes’ın Türkiye’deki çabaları şimdilik sonuçsuz görünüyor. Çünkü diğer bölge ülkeleri gibi Türkiye de Bush yönetiminden güzel sözler değil, somut adımlar bekliyor.

XS
SM
MD
LG