Erişilebilirlik

Hughes: 'ABD-Türkiye İlişkilerini Geliştireceğiz'


Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Karen Hughes, Amerika’nın Ortadoğu’daki imajını düzeltmek için çıktığı Ortadoğu gezisinin son ayağı olan Türkiye’de, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da geliştirileceği sözünü verdi. Dün akşam Ankara’ya giden Hughes ayrıca, Türkiye ile Amerika’nın birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Karen Hughes bu sabah Ankara’da temaslarda bulundu. Amerika’nın Afganistan ve Irak savaşlarıyla dünyada bozulan imajını düzeltmekle görevlendirilen Karen Hughes, yeni misyonuyla çıktığı Ortadoğu turunun son ayağı olan Türkiye’de bu sabah ilk olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan’la bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Hughes, Türkiye ile Amerika’nın birbirine ihtiyacı olan iki ülke olduğunu söyledi ve “Türkiye ile Amerika’nın halkarı için en iyisini yapabilmeleri adına birbirine ihtiyaçları var” dedi. PKK ile mücadele konusunda ellerinden geleni yapacaklarını da sözlerine ekleyen Hughes, Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’in Ankara temasları sırasında söylediklerine atıfta bulunarak, “Hadley’in de söylediği gibi bunun için daha fazlasını yapmaya kararlıyız” dedi.

Irak’ta demokrasinin sağlanması için Türkiye ile birlikte çalışmak istediklerini de belirten Hughes, gazetecilerin Amerika’nın Suriye ve İran politikalarına ilişkin sorularını da yanıtladı. Hughes, İran’daki nükleer gelişmelerle ilgili endişe duyduklarını, Suriye konusunda ise, uluslararası toplum, Amerika ve Suriye’nin komşularının, ortak görüşünün Suriye’nin sınırlarını kapalı tutması olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan ise, Türkiye ve Amerika’nın 50 yıldır müttefik olduğunu ancak ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ve bu çerçevede somut gelişmeler olduğunu söyledi.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, Türk kamuoyunda Amerika’dan beklentiler konusunda ve Amerika’yla ilgili düş kırıklığının ve olumsuz düşüncelerin olduğu ve bu konunun dikkate alınması gerektiği vurgulandı.

Son yıllarda yapılan kamuoyu yoklamaları birçok ülkede Amerika hakkındaki düşüncelerin hızla olumsuz hale geldiğini gösteriyor. Pew Araştırma Enstitüsü’nün son olarak Haziran ayında yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de yanlızca yüzde 17’lik bir kesim Amerika’nın terörizme karşı savaşını destekliyor.

Mısır ve Suudi Arabistan ziyaretlerinin ardından Türkiye’ye gelen Amerika Dış Tanıtımdan Sorumlu Bakan Yardımcısı Hughes, Dışişleri Bakanlığı’ndaki randevusunun ardındansa sivil toplum örgütü Kadın Adayları Destekleme Derneği, KADER, üyeleriyle bir araya geldi. Hughes şu sıralarda ise İstanbul’a gidiyor. Karen Hughes’un İstanbul’da dini lider ve sivil toplum örgüt temsilcileriyle görüşmesi öngörülüyor.

Uzun süre Amerika Başkanı Bush’un siyasi danışmanı olarak çalışan Hughes bu ay başında Dışişleri Bakanı’nın Dış Tanıtımdan Sorumlu Yardımcısı görevine getirildi. Hughes’un görevi, dünyada ve özellikle Ortadoğu’da Amerika hakkındaki olumsuz görüşleri gidermek ve bu çerçevede yabancı ülkelerle temaslar kurmak ve bu ülkelere seyahat etmek.

XS
SM
MD
LG