Erişilebilirlik

Irak Bir El Kaide Liderinin Yakalandığını Duyurdu


Irak hükümeti, güvenlik güçlerinin El Kaide terör örgütünün liderlerinden birini yakaladığını duyurdu.

Yetkililer, Muhammed Necem İbrahim adlı zanlının, terörist lider Ebu Musab el Zerkavi'yle yakın ilişki içinde olduğunu, bazı rehineleriin başının kesilerek öldürülmesinde ve Irak güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda parmağı olduğunu bildirdi.

Bugün ayrıca Bağdat'ın 35 kilometre kuzeyindeki Tarmiye kentinde yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu üç Amerikalı asker ölürken, altı asker de yaralandı.

Irak’ta dün meydana gelen çatışmalardaysa, aralarında Iraklı polis ve Amerikan askerlerinin de bulunduğu 23 kişi ölmüştü.

Dünkü saldırıların en kanlısı, devrik diktatör Saddam Hüseyin’in memleketi olan Tikrit’te düzenlendi. Polis giyimli bir kişi, dün, bomba yüklü aracını bir polis karakoluna sürdü. Meydana gelen patlamada en az 12 kişi ölürken 35 kişi yaralandı ve çok sayıda araç da hasar gördü.

Irak polisinin bu denli yoğun saldırıya maruz kalmasına rağmen, polis gücüne katılımda bir azalma olmadığı kaydediliyor. Bu hafta Bağdat ve Süleymaniye kentindeki polis akademilerinden, aralarında 46 kadının da bulunduğu 2 bin kadar öğrenci mezun oldu.

XS
SM
MD
LG