Erişilebilirlik

Ağaç Tırmanma Yarışmasına Büyük İlgi


Ağaç Tırmanma Yarışmasına Büyük İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Başkent Washington kısa süre önce ilginç bir yarışmaya tanıklık etti. Washington’daki Ulusal Arboretum’da yapılan yarışmada çok sayıda katılımcı, ağaçlara tırmanarak güç, beceri ve hız gösterisi yaptı

Virginia’nın Richmond kentinde bir ağaç bakım şirketinde çalışan Jocelyn Lohse, katılımcılar arasındaydı: “Ağaçların tepesine tırmanmak, olağanüstü manzarayı seyretmek ve bir de üzerine para almak çok eğlenceli.”

Lohse, profesyonel ağaç tırmanıcılarının katıldığı şampiyonada dördüncü kez yarışıyor: “Çok eğlenceli. Yarışmayı çok seviyorum.”

Sertifikalı ağaç bakım uzmanı James Earhart, ağaç tırmanma yarışmasına 10 yıldır katılıyor: “Bu benim için bir tutku. Çok seviyorum.”

Halat, emniyet kemeri ve alüminyum kopçalar kullanan tırmanıcılar, birçok beceri gerektiren beş ayrı yarışmaya katıldı: “İşimiz gereği ağaçlara tırmanıp dalları buduyoruz. Yarışmada da her gün yaptığımız bu işlerden elde ettiğimiz deneyimle daldan dala atlıyoruz.”

Tırmanıcılar sıcak bir günde ağaç tepesinde şuurunu kaybeden çalışma arkadaşlarını kurtarmayı temsilen 56 kiloluk bir maketi aşağıya indirdi. Bu beceri için erkek yarışmacılara beş, kadın yarışmacılara yedi dakika tanındı.

Lohse: “Kaldıraçları kullanarak ağır yükü kaldırabiliyoruz. Kaldıraç kuvveti sağlamak için kendi beden ağırlığımızdan yararlanıyoruz.”

Jocelyn Lohse, kadınlar arasındaki yarışmanın şampiyonu olurken, James Earhart hem erkekler şampiyonu oldu, hem de turnuva tarihinde ilk kez beş yarışmada birden birinciliği elde etmeyi başardı.

Böylelikle her iki yarışmacı da Ağustos’ta Wisconsin eyaletinde yapılacak uluslararası yarışmaya katılmaya hak kazandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG