Erişilebilirlik

Google Büyük Kanyon Parkurlarını Adım Adım Fotoğraflıyor


Google işletme müdürü Steve Silverman ve sırtında Trekker, Büyük Kanyon, Arizona, 22 Ekim 2012.
3 binden fazla kentin ve 43 ülkenin 360 derecelik panoramik fotoğraflarını internet kullanıcıları ile paylaşan Google şimdi de Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’daki (Grand Canyon) yürüyüş parkurları ile birlikte, ulaşılması zor olan bölgelerin haritasını çıkartıyor.

Fotoğraflar bu hafta “Trekker” adı verilen sırt çantasına monte edilmiş panoramik fotoğraf makinesi ile çekildi. Her bir Trekker’da 15 fotoğraf makinesi bulunuyor ve her biri 2 buçuk saniyede bir fotoğraf çekiyor. Çekilen fotoğraflar program ile birleştirilip panoramik görüntü haline getirildikten sonra Google Harita sitesine yollanıyor.

18 kilo ağırlığındaki Trekker’ın ilk haritaladığı alan 13 kilometre uzunluğundaki “Bright Angel Trail” adlı yürüyüş parkuru oldu. Google haritanın birkaç hafta içinde hazır olacağını bildirdi.
Google, Trekker’la Venedik’in dar sokaklarının yanı sıra, ormanları, antik kalıntıları, kaleler ve hatta Everest tepesini de haritalamak istediklerini bildirdi.

Google yürüyüş parkurlarının haritalanması sırasında fotoğrafları çekilen yürüyüşçülerin yüzlerinin, özel hayatın gizliliği çerçevesinde buğulanacağını bildirdi. Google, Avrupa’da ve Avusturalya’da kişilerin gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile mahkemelik olmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG