Erişilebilirlik

Google Okyanusların Derinliklerini Ekranınıza Taşıyor


Google ve sigorta şirketi Catlin Group Limited’in katkılarıyla sualtı dünyasını keşfe çıkabileceksiniz. Kar amacı gütmeyen ve büyük olasılıkla Seaview adı verilecek projenin Eylül 2012’de tamamlanması bekleniyor.

Proje yaşadığımız yerlerden uzaklardaki okyanusları keşfetme ve ilk defa mercan kayalıklarının yapılarını ve sağlığını kapsamlı olarak inceleme şansı verebilecek.

Başlangıç olarak Avusturalya’da dünyanın en büyük mercan kayalık bölgesi olan Büyük Set Resifi kapsamlı olarak haritalanacak. Mercan Denizi’nde bulunan Büyük Set Resifi 2600 kilometre çapa sahip olmasından dolayı haritanın ne kadar kapsamlı olacağı henüz bilinmiyor.

Fotoğraflar saatte 4 km hız ile ilerleyen dalgıç tarafından, 4 ila 6 saniye aralıklarla çekiliyor. Aynı anda birçok açıdan çekilen fotoğraflar daha sonra 360 derecelik görüntü sunması için birleştiriliyor. Çekimler için özel üretim SVII tipi fotoğraf makinesi kullanılıyor.

Catlin Seaview Survey’in haritalaması sonrası yaklaşık 50 bin panoramik fotoğraf Google Earth ve Google Maps sayfalarından kullanıcılara açılacak. Ayrıca Youtube üzerinden de okyanustaki keşif ekibini canlı olarak izleyebileceksiniz.

Ayrıntılı bilgi ve tanıtım haritası için Catlin Seaview Survey’in sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.catlinseaviewsurvey.com/


XS
SM
MD
LG