Erişilebilirlik

Doğru ve tarafsız habercilikle küresel gelişmeleri tüm dünyaya duyuran Amerika’nın Sesi, haber ve magazin programlarıyla birçok konuya ışık tutuyor.

1942 yılında kurulan Amerika’nın Sesi, Amerikan hükümeti tarafından desteklenen uluslararası bir yayın kuruluşudur. Her hafta 46 dilde 1500 saat yayınla dünya çapında 141 milyon kişiye ulaşıyor. Haber, eğitim ve kültür ağırlıklı yayınlar yapan Amerika’nın Sesi 1942’den buyana da Türkçe yayınlarla sizlere ulaşıyor. 12 Şubat 1942’de başlayan Türkçe yayınlar 1945’te bir süre kesilmiş, 1949’da yeniden başlamıştı.

Amerika’nın Sesi Bildirgesi

Amerika’nın Sesi (VOA) yayınlarının korunması ve kurumun amacının tanımlanması için 1960 yılında hazırlanan Amerika’nın Sesi Bildirgesi, 12 Temmuz 1976 tarihinde ABD Başkanı Gerald Ford tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Bildirgede şöyle yazıyor:

Tüm dünyada herkesle internet ve televizyon aracılığıyla doğrudan iletişim kurmak Amerika’nın uzun vadeli çıkarlarına hizmet ediyor, bu nedenle Amerika'nın Sesi Türkçe Bölümü sosyal medya yoluyla da dünyanın çeşitli köşelerine ulaşmaya çalışıyor. Etkili olabilmek için Amerika’nın Sesi izleyicilerin ilgisini ve saygısını kazanmak zorunda. Bu nedenle Amerika’nın Sesi yayınları aşağıdaki prensipler doğrultusunda yapılıyor:

• Amerika’nın Sesi tutarlı bir şekilde güvenilir ve saygın bir haber kaynağı olarak görev yapar. Amerika’nın Sesi haberleri doğru, tarafsız ve kapsamlı olacaktır.
• Amerika’nın Sesi yalnızca Amerikan toplumunun bir bölümünü değil, tüm Amerika’yı temsil eder, Amerika’nın Sesi, Amerikan düşünce yapısını ve kurumlarını dengeli ve kapsamlı bir şekilde yansıtmakla yükümlüdür.
• Amerika’nın Sesi, Amerikan yönetiminin politikalarını açıkça ve etkili bir şekilde yansıtır ve bu politikalar konusunda sorumlu tartışmaları ve görüşleri yayınlar. (Yasa 94-350)

VOA VE TÜRKÇE BÖLÜMÜ'NÜN TARİHİ

Amerika’nın Sesi, 70. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 1942 yılında kurulan Amerika’nın Sesi, her hafta 46 dilde 1500 saat yayınla dünya çapında 141 milyon kişiye ulaşıyor. Haber, eğitim ve kültür ağırlıklı yayınlar yapan Amerika’nın Sesi 1942’den buyana da Türkçe yayınlarla sizlere ulaşıyor. 12 Şubat 1942’de başlayan Türkçe yayınlar 1945’te bir süre kesilmiş, 1949’da yeniden başlamıştı.

Tarafsız ve objektif habercilikle küresel gelişmeleri tüm dünyaya duyuran Amerika’nın Sesi, renkli müzik ve magazin programlarıyla da farklı kültürler arasında köprü görevi üstleniyor.

VOA TGRT HABER CANLI YAYINI

GÜNDEM

VOA GENEL MÜDÜRÜ AMANDA BENNETT İLE SÖYLEŞİ

XS
SM
MD
LG