Erişilebilirlik

Zor Durumdaki Çiftlik Hayvanları İçin Barınaklar


Zor Durumdaki Çiftlik Hayvanları İçin Barınaklar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00
Her geçen gün daha fazla sayıda Amerikalı arka bahçelerinde tavuk, domuz gibi çiftlik hayvanları besliyor. Birçoğu bu hayvanlara sorumlu bir biçimde bakarken bazılarına bu zor geliyor. Sonuç olarak birçok çiftlik hayvanı kötü muamele görüyor, terk ediliyor ya da ölüyor. Ancak Maryland eyaletindeki bir sivil toplum kuruluşu zor durumdaki hayvanlar için bir umut ışığı oldu.

Washington’un sessiz bir banliyösünde Ali Mirsky arka bahçesinde tavuk yetiştiriyor.

Ancak Mirsky, geleneksel anlamda bir çiftçi sayılmaz.

Oysa Mirsky, kendisini bir çiftlik sahibi gibi görüyor ve birçok Amerikalı gibi kentte kendi yiyeceğini kendi yetiştiriyor: “Hayvanları seviyorum ama et ya da yumurtanın tazesini yemeyi de sevdiğim yalan değil.”

Mirsky hayvanlara arka bahçesinde sağduyu kuralları içinde baktığını söylüyor: “Benim için önemli olan hayvanlara temiz su, taze ve sağlıklı besin sunmak, bunu açık havada yapmak. Yaşayan bir canlıya bakıyorsanız bunun belli bir sorumluluğu olmalı.”

Ancak bütün kentli çiftçiler bu kadar sorumlu değil.

Terri Littlejohn, Maryland eyaletinin Prince George ilçesinde Hayvan İdaresi Bölümü Direktör Yardımcısı.

Bakıma alınan köpek, kedi ve diğer evcil hayvanlar dışında kuruma kurtarılmaya muhtaç çiftlik hayvanları ile ilgili telefonlar da gelmeye başlamış. Direktör Yardımcısı Terri, birinin arka bahçesinden domuz, keçi ve çok sayıda tavuk aldıklarını ve son zamanlarda çok sayıda kötü muamele görmüş, ihmal edilmiş hayvan görmeye başladıklarını söylüyor.

Ancak çalıştığı hayvan barınağı çiftlik hayvanlarına uygun olmadığı için Littlejohn birçoğunu Maryland kırsalındaki bu 160 hektarlık barınağa getiriyor.

Poplar Spring Hayvan Barınağı’nda kötü muamele gören ya da terk edilen çiftlik hayvanlarına bakılıyor ve hayvanlar hayatlarının sonuna kadar burada birlikte yaşıyor.

Terry Cummings 1996 yılında burayı eşi Dave’le birlikte kurmuş.

Terry bütün hayvanları isimleriyle çağırıyor.

Burada kentli çiftçilerin yetiştirmeye çalışıp başaramayarak terk ettiği birçok hayvan korumaya alınmış: “Birçok kişi hayvan bakmanın zorluğunu, bunun gerektirdiği sorumluluğu ve bunun masraflı bir iş olduğunu bilmiyor ve sonunda bu hayvanlar için hayat işkenceye dönüşüyor çünkü bu kişiler bu işi becerecek bilgi ve sorumluluğa sahip değiller.”

Ancak en azından koruma altına alınan hayvanlar için bu barınak yeni bir yaşam fırsatı sunuyor.
XS
SM
MD
LG