Erişilebilirlik

İzmir Tiyatroya Doyacak


İzmir Tiyatroya Doyacak
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Bu yıl yedincisi düzenlenen İzmir Uluslararası Tiyatro Festivali, 17 Aralık’a kadar devam edecek. Festival boyunca İzmir’in farklı ilçelerinde oyunlar sergilenecek, paneller ve atölyeler gerçekleştiriliyor. Her yıl farklı bir temayla düzenlenen festivalin bu yılki teması “yaşamak”.

Toplumsal Araştırmalar, Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen festivalde, bazı oyunlar ücretsiz olarak sahneleniyor. Bu yıl festivalin İran, Yunanistan ve Gürcistan’dan konukları var. Dört yıldır festivalin organizasyonunda görev yapan TAKSAV gönüllüsü Kadir Bülbül, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye’den 24 grup katılıyor. Bunların yaklaşık 15’i İstanbul’dan, beşi İzmir’den, diğerleri de çevre illerden” dedi. Festivalde özel tiyatrolardan amatör topluluklara, üniversite topluluklarından çocuk oyunlarına ve deneysel arayışlara kadar tiyatronun en geniş yelpazesi bir araya geliyor.

Sokakta tiyatro var

Festivalin amaçlarından biri de hiç tiyatroya gitmemiş bireyleri tiyatroyla buluşturmak. Bu çerçevede İzmir’in farklı bölgelerinde sokak tiyatroları da düzenleniyor. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde sergilenen oyunlardan biri de “Nişan alan Eşek” idi. Yoldan geçenlerin şaşkın bakışları arasında oyunlarına başlayan Ba-Ba Tiyatro grubu üyeleri kısa sürede kendilerine bir seyirci topluluğu oluşturdu. Bunlardan biri olan Mustafa Çetin “Çok eğlenceli.Ben çok beğendim. Herkese tavsiye ederim. Böyle etkinlikler olmalı” dedi.

Ba-Ba Tiyatro ekibinden Tanya Coşkun “Tiyatro bizim için sadece sahnede yapılan bir sanat değil. Sokakta farklı kitlelere ulaşabilmek adına zevkle yaptığımız bir etkinlik oldu” diye konuştu. Aynı ekipten Çağdaş Ersoy da “Sokağın daha farklı bir estetiği var. Seyirciyle daha yakın temas kurabiliyoruz” dedi.

Festival kapsamında kısa oyun yarışması düzenlendi. Tiyatroya emek vermiş isimlere ödüller verildi. İzmirliler 17 Aralık’a kadar 12 ayrı salonda oyunları izleyebilecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG