Erişilebilirlik

Zimbabwe’nin Yeni Lideri Emmerson Mnangagwa


Zimbabwe lideri Robert Mugabe, 37 yıllık iktidarının ardından istifa etti. Zimbabwe Meclisi, öncesinde Mugabe’yi görevden uzaklaştırmak için gerekli süreci başlatmıştı.

İktidar partisinin yeni lideri olarak ise Emmerson Mnangagwa seçildi.

Mecliste okunan mektubunda Mugabe, istifasını kendi iradesiyle verdiğini ve Zimbabwe halkının refahını düşünerek şiddet içermeyen bir geçiş süreci yaşanmasını dilediği için istifa ettiğini bildirdi.

İstifası sevinçle karşılandı

Mugabe’nin istifası haberi ülkede sevinç gösterileriyle karşılandı. Başkent Harare’de insanlar haberi sokaklarda kutladı.

93 yaşındaki Mugabe, dünyanın en yaşlı lideriydi.

Mugabe istifasını, iktidardaki ZANU-PF partisinin kendisini parti liderliğinden çıkarmasından ve yerine görevinden yeni uzaklaştırılan Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa’nın gelmesi için oylama yapmasından sonra verdi.

ZANU-PF, oylamanın ardından Mugabe’nin görevden uzaklaştırılması sürecini başlatmıştı. Mugabe tarafından 6 Kasım’da görevinden uzaklaştırılmasının ardından yurt dışına kaçan Mnangagwa, katı ve acımasız bir isim olarak biliniyor.

Mnangagwa ülkenin önemli siyasi figürlerinden

Mnangagwa, Zimbabwe’nin bağımsız olduğu 1980 yılından bu yana ülke siyasetinin önemli isimlerinden. 2014’te Başkan Yardımcısı olan Mnangagwa, Timsah lakabıyla tanınıyor.

Mugabe, Başkan Yardımcısı Mnangagwa’yı 6 Kasım’da kovarak kendi düşüşünü kendi hazırladı.

Mnangagwa’ya yönelik karalama kampanyası yürüten Mugabe ve eşi Grace, Mnangagwa’nın ordudaki destekçileri tarafından ev hapsine alındılar.

Mugabe istifa etmeyi reddedince başkent Harare’de Cumartesi günü büyük bir protesto gösterisi düzenlendi. Bu kendiliğinden gelişen bir

gösteri değil, Mnangagwa’yı ve orduyu öven binlerce posterinin basıldığı organize bir gösteriydi.

Bu sırada Mnangagwa’nın iktidardaki ZANU-PF partisi içindeki destekçileri Mugabe’nin parti liderliğinden alınması için lobi yapmaya başladı. Parti merkez komitesinde yapılan toplantıda pazar günü Mnangagwa, 1977’den beri Mugabe tarafından yönetilen partinin yeni lideri olarak seçildi.

Mnangagwa kimdir?

Mnangagwa, 1960’larda Rodezya’daki beyaz azınlık iktidarına karşı savaşa katıldı. Mısır ve Çin’de askeri eğitim gördü. Ian Smith’ın Rodezya’daki rejimine karşı savaşan ilk gerilla savaşçılarından oldu. Yakalandı, işkence gördü ve 1965’de bir trene bombalı saldırı düzenlemekten suçlu bulundu.

Mnangagwa idama mahkum edildiğinde henüz 21 yaşındaydı ve cezası 10 yıl hapse çevrildi. Mugabe’nin de aralarında olduğu diğer ulusalcılarla birlikte hapiste kaldı.

Hapiste olduğu sırada dışarıdan eğitim gördü. 1975’te serbest bırakıldıktan sonra Zambia’ya gitti, burada hukuk derecesi aldı ve çalışmaya başladı. Daha sonra bağımsızlığını yeni ilan eden Marksist Mozambik’e giderek Mugabe’nin asistanı ve koruması oldu. 1979’da Rodezya’nın sona erdiği ve Zimbabwe’nin kurulduğu Londra’daki Lancaster House görüşmelerinde Mugabe’ye eşlik etti.

Zimbabwe 1980’de bağımsız olduğunda, Mnangagwa güvenlik bakanlığının başına getirildi. Rodezya ordusunun Mugabe’nin gerilla kuvvetleri ve muhalif ulusalcı lider Joshua Nkomo’nun güçleri ile birleşmesini yönetti. O tarihten bu yana orduyla ve güvenlik güçleriyle yakın ilişkiler içinde.

1983’te Mugabe, Nkomo'nın destekçilerine yönelik şiddet dolu bir mücadele başlattı. Zimbabwe’nin güney eyaletlerinde yaşayan Ndebele halkından 10 ila 20 bin kişinin öldüğü Matabeleland katliamı olarak anılıyor.

Mnangagwa, bu kanlı misyonu planlamakla suçlandı ancak iddiaları reddetti.

Mnangagwa ayrıca hatırı sayılır bir servet biriktirmekle ün yaptı. BM’nin Kongo’da mineral kaynakların sömürülmesi soruşturmasında adı geçti ve Zimbabwe’nin başkenti Harare’nin bir elmas ticareti merkezi haline gelmesinde aktif rol oynadı.

Mnangagwa, 2008’de hile ve şiddet olaylarının damgasını vurduğu seçimlerde Mugabe’nin seçim temsilcisi olarak görev yaptı. Muhalif lider Morgan Tsvangirai’nin başbakan olmasına neden olan koalisyon hükümetinin kurulmasına aracılık etti.

Son yıllarda Mnangagwa, Zimbabwe’ye istikrar getirecek deneyimli bir lider olduğu iddiasıyla öne çıktı. Ancak uzmanlar Mnangagwa’nın Zimbabwe’ye demokrasi ve refah getirme sözlerine şüpheyle yaklaşılıyor.

XS
SM
MD
LG