Erişilebilirlik

Zika’yı Önlemek İçin İlginç Öneri


Dünya Sağlık Örgütü, yeni doğan bebeklerde beyin hasarı ve sakatlıklara neden olan Zika virüsünü durdurmak için 56 milyon dolara ihtiyacı olduğunu açıkladı. Virüsün yayılmasını önlemek için atılacak adımlar arasında, genetiğini değiştirilmiş sivrisinekler gibi alışılmışın dışında yöntemler de bulunuyor.

Hamile kadınları etkileyen Zika virüsü, bebeklerin mikrosefali yani normalden küçük kafatası ve gelişmemiş beyinle doğmasına yol açıyor.

Örgüt yetkilileri, Zika virüsünü durdurmak için uygulayacakları stratejinin, uzmanlık ve mali kaynaklar konusunda küresel işbirliğini arttırmaya ve ülkelerin Zika vakalarını daha yakından izlemesine yardımcı olmaya yoğunlaşacağını belirtti.

Zika virüsüyle mücadele için gerekli 56 milyon dolar toplanıncaya kadar acil durum fonunu devreye sokacağını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü, toplanan paranın Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası ortakları arasında paylaştırılacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsüyle mücadele eden ülkelerin, genetiği değiştirilmiş sivrisinekler gibi alışılmışın dışında yöntemlere başvurması gerektiğini söylüyor.

Virüsün görüldüğü Cayman Adaları ve Panama, genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinekler sayesinde yavrulamayı engellediklerini kaydetti.

Bu yönteme kaygıyla yaklaşan çevrecilerse, bir sivrisinek türünün yok edilmesinden kaynaklanabilecek uzun vadeli etkilerin belirsiz olduğunu söylüyor.

Bu arada Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Zika’ya maruz kalanların en az dört hafta kan bağışında bulunmamaları tavsiyesinde bulundu.

Zika virüsünün tedavisinin olmaması ve hastalık hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmaması salgınla ilgili kaygıları arttırıyor.

Zika virüsü Güney Amerika’da büyük bir soruna dönüştü. Brezilya’da şimdiye kadar 4,300’den fazla mikrosefali vakası kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG