Erişilebilirlik

Zika Virüsü Korkutuyor


Kamu sağlığı uzmanları, Güney Amerika’daki Zika virüsü salgınının Afrika’da 11 bin can alan Ebola salgınından daha büyük çaplı bir küresel sağlık tehdidi haline gelebileceğini bildiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yarınki toplantısında, Zika virüsünün küresel sağlık krizi olarak tanımlanıp tanımlanmaması gerektiğine karar verecek.

Brezilyalı kamu sağlığı yetkilileri, mikrosefali yani normalden küçük kafa ölçüleriyle doğan bebeklerin sayısında artış olduğunu bildiriyor. Mikrosefali, normalde oldukça nadir görülen bir durum olarak biliniyor. Ancak Brezilya’da mikrosefali vakalarında on kat artış olduğu kaydediliyor.

Mikrosefali vakalarındaki artışın nedenleri hala araştırılıyor, ancak uzmanlar, bu durumun hamile kadınlarda Zika enfeksiyonlarına bağlı olduğu görüşünde.

Uzmanlar, Zika salgınının, 2014-2015 Ebola salgınından daha kötü olduğu görüşünde. Öte yandan virüsü taşıyanlarda genellikle belirti görülmüyor. Zika virüsünün aşısı bulunmuyor. Öte yandan Ebola için geliştirilen bazı aşılar, şu anda deneme aşamasında.

Enfeksiyonel hastalıklar ve bağışıklık biyolojisi uzmanları, Zika aşısının hamile kadınlar üzerinde klinik deneylerinin yapılmasını, tıp ahlakı açısından ‘tam bir kabus’ olarak niteliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Hastalıkları Kontrol Merkezi ve Pan Amerikan Sağlık Örgütü, Zika virüsünün Amerika kıtasında hızla yayıldığı ve dört milyondan fazla insanı etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, Afrika, Asya ve Büyük Okyanus adalarında görülen Zika virüsünün daha önce hiç bu büyüklükte bir salgın haline gelmediğinin altını çiziyor.

Zika, sivrisinek sokmasıyla insandan insana geçen bir virüs. Virüsü Sarı Humma ve Asya Kaplanı adlı iki tür sivrisinek taşıyor. Her iki sivrisinek türüne de Kuzey ve Güney Amerika’da rastlanıyor. Sarı Humma sivrisineği Amerika’nın Meksika Körfezi kıyılarında, Asya Kaplanı sivrisineğiyse New York’a kadar uzanan Doğu Kıyısı şeridinde görülebiliyor.

Bazı Uzakdoğu ülkelerinin sağlık yetkilileri ve Amerikan Hastalıkları Kontrol Merkezi, özellikle hamile kadınların Orta ve Güney Amerika’ya seyahat etmemeleri uyarısında bulundu. Öte yandan Kolombiya Ulusal Sağlık Enstitüsü, çiftlerin çocuk sahibi olma planlarını altı ila sekiz aylığına ertelemelerini tavsiye etti.

Başkan Obama ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rouseff ise iki ülkenin Zika hakkında daha fazla bilgi edinmek, araştırmaların kapsamını genişletmek, aşı üretimine ağırlık vermek için işbirliği yapmasının önemli olduğunu belirtti. Bu arada Brezilya, Zika’yla mücadele için İngiliz şirketi Oxitec’ten yardım talebinde bulundu. New York Times Gazetesi, Brezilya’nın Oxitec şirketinin ürettiği genetiği değiştirilmiş Aedes Aegypti türü sivrisineği ülke çapında yaymayı onayladığını bildiriyor. Bu adımın amacı, Zika taşıyıcısı sivrisinek nüfusunu azaltmak.

Zika’ya karşı korunmanın en iyi yolu, sivrisinek ısırıklarını engellemek. Bunun için sinek ilacı, cibinlik ve pencerelerde sivrisinek teli kullanmak, uzun kollu gömlek ve pantolon giymek gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Zika virüsü taşıyanlarda orta dereceli ateş, cilt kızarıklığı, göz enfeksiyonu görülüyor. Bu belirtiler iki ila yedi gün sürüyor.

XS
SM
MD
LG