Erişilebilirlik

Zevahiri'den Suriye'deki İslamcılar'a Çağrı


Ayman el Zevahiri

Suriye'de bir el Kaide sorumlusunun öldürülmesinin ardından ses kaydı yayınlayan el Kaide lideri Ayman el Zevahiri, İslamcı militanlara kendi aralarında çatışmaya son verme çağrısı yaptı

El Kaide lideri Ayman el Zevahiri, iç savaş yaşanan Suriye’deki İslamcı militanlara, kendi aralarında çatışmaya son vermeleri çağrısında bulundu. Bu çatışmalarda bir süre önce El Kaide sorumlusu öldürülmüştü.

Zevahiri yayınladığı ses kaydında Ebu Halit el Suri’nin ölümüne “fesatlığın” yol açtığını savundu. Ebu Halit el Suri, İslam Cephesi adlı isyancı grubuna bağlı Ehrar el Şam örgütünün kurucusuydu. El Kaide bağlantılı örgüt lideri Şubat ayında bir intihar saldırısında öldürülmüştü.

Zevahiri ayrıca Ebu Halit el Suri’nin ölümünü incelemek üzere bağımsız bir şeriat mahkemesi kurulması çağrısında bulundu. El Nusra Cephesi, Ebu Halit el Suri’nin ölümünden Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütü sorumlu tutuyor.

İsyancı güçlerin kendi aralarında, özellikle de İŞİD’in el Nusra ve İslam Cephesi de dahil diğer isyancı gruplarla giriştiği iç çatışmalar, Esat rejimine karşı verilen mücadeleye büyük darbe vurdu. Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütüne göre yalnızca bu iç hesaplaşmalarda 3 binden fazla kişi öldü.

El Kaide, Şubat ayında IŞİD’le teması kesmeye karar vermişti.

Zevahiri’nin ses kaydı doğrulanamadı, ancak Reuters haber ajansı sesin el Kaide liderine ait olma olasılığının kuvvetli olduğunu bildiriyor.
XS
SM
MD
LG