Erişilebilirlik

'Zehirli Mektup' Zanlısı 15 Yıl Hapis İstemiyle Yargılanacak


Paul Kevin Curtis
Başkan Barack Obama ve diğer politikacılara zehirli mektup gönderilmesi olayıyla ilgili olarak tutuklanan zanlı, bu kişileri tehdit etme suçundan yargılanacak.

45 yaşındaki Paul Kevin Curtis, çıkarıldığı federal mahkemede hem Başkan Obama’yı, hem de diğer politikacıları tehdit etmekle suçlanıyor. Curtis 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Öte yandan Associated Press haber ajansına konuşan bir Senato yetkilisi, Cumhuriyetçi Partili Mississippi Senatörü Roger Wicker’a gönderilen mektubun özel bir laboratuvar tarafından incelendiğini ve öldürücü bir zehir olan risine rastlandığını söyledi.

Obama ve Wicker’a gönderilen mektuplar, Beyaz Saray ve Senato’ya ulaşmadan önce özel bir tesiste incelemeye alınmıştı. Mektuplar iki politikacıya da ulaşmadı.

Amerika’da devlet dairelerine ve yetkililere gönderilen tüm mektuplar, sahiplerine ulaşmadan önce özel birimlerde inceleniyor. 11 Eylül 2001 yılındaki terör saldırılarından sonra gazetelere ve Kongre üyelerine şarbon mikroplu mektuplar yollanmasının ardından bu tür önlemler alınmaya başlandı.

Risin en son 2004 yılında Senato’nun postaların denetlendiği bürosunda çıkmış, Senatörlerin bürolarının bulunduğu iki bina tahliye edilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG