Erişilebilirlik

Zanlıların Anne Babası Sorguya Çekildi


Zanlıların Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de yaşayan annesi Zübeydat Tsarnev
Amerikalı soruşturmacılar Boston saldırısı zanlılarının neyin etkisiyle hareket ettiklerini öğrenmek için Dağıstan’da yaşayan anne ve babasını sorguya çekti.

Rus güvenlik güçleriyle işbirliği yapan soruşturmacılar Salı günü iki ebeveynin ifadesini aldıktan sonra Çarşamba günü zanlıların annesi Zübeydat Tsarnev’i tekrar sorguya çekmek için geri çağırdı.

Amerikalı soruşturmacılar özellikle ölen büyük kardeş Tamerlan Tsarnev’in geçen yıl Dağıstan ve Çeçenistan’a yaptığı altı aylık ziyaretde İslamcı militanlarla temas kurup kurmadığını araştırıyor.
Soruşturmacılar anne babadan saldırı öncesi aylarda oğullarının böyle bir eylemde bulunmak için nasıl bir etki altında kaldığını öğrenmeye çalışıyor.

Amerikan Fededal Soruşturma Bürosu FBI 2001 yılında Rusya’nın talebi üzerine Tamerlan Tsarnev’i sorguya çekmiş ancak o zaman kendisini terörizmle ilişkilendirecek bir kanıt bulamamıştı.

Amerikalı soruşturmacılar, Boston’daki bombalı saldırıyı gerçekleştiren iki kardeşin herhangi bir terör örgütüyle ilişkileri olmadığını, benimsedikleri aşırı İslamcı görüşlerin kendilerini harekete geçirdiğini bildiriyor.

Halen hastanede yatan Cokar Tsarnev soruşturmacılara kendisi ve kardeşinin yalnız başlarına saldırıyı düzenlediklerini söyledi.
İslam’ın saldırı altında olduğu ve savunulması gerektiği görüşüyle bombalı eylemde bulunduklarını belirten Tsarnev Afganistan ve Irak savaşları nedeniyle Amerika’ya kin duyduğunu da vurguladı.
Tsarnev’in polisle çatışırken boynundan ve gırtlağından aldığı yaralar nedeniyle konuşamadığı ancak sorulara yazılı yanıt verdiği bildiriliyor.

Burada doktorlar Salı günü Tsarnev’in sağlık durumunda iyileşme olduğunu, “ciddi” olmaktan çıkıp “iyiye” döndüğünü açıkladı.

Savcılar Pazartesi günü bombalı saldırının hayatta kalan zanlısını kitle imha silahı kullanmak suçladı. 19 yaşındaki Cokar Tsarnev bu suçtan hüküm giyerse idam cezasına çarptırılabilecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG