Erişilebilirlik

'Yurtsever Milyonerler'den Vergilerin Arttırılması Planına Destek


'Yurtsever Milyonerler'den Vergilerin Arttırılması Planına Destek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00
Beyaz Saray ve Kongre arasındaki bütçe tartışmaları devam ederken bazı milyonerler zengin Amerikalılar’ın vergilerinin arttırılması planına destek vermek için Washington’da lobi yapıyor.

“Bizim gibi zenginler iki çocuklu bekar bir anneden daha az oranda vergi veriyor.”

Kendilerini ‘Yurtsever Milyonerler’ olarak adlandıran grup, Başkan Obama ve Kongre’ye ‘bizden daha çok vergi alın, altından kalkarız’ mesajı verdi.

“Gelişmiş ülkeler arasında eşitsizliğin en fazla olduğu ülkeyiz.”

Yurtsever Milyonerler, Başkan Obama’nın bütçe krizini önlemek için zenginlerin vergi oranlarını arttırmayı amaçlayan planını destekliyor. 31 Aralık gününe kadar anlaşmaya varılamazsa vergiler artacak, harcamalar kesilecek.

Başkan Obama, “En zengin yüzde 2’lik kesimin vergi indirimine ihtiyacı yok. Bu kişilerin vergi oranlarını indirmek bir trilyon dolar zarar anlamına gelir,” şeklinde konuşuyor.

Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’a göre, zenginlerin vergilerinin artmaması gerekiyor: “Vergileri arttırmadan mali uçurumu engelleyecek, iki partinin de üzerinde anlaşabileceği bir taslak sundum.”

John Boehner’la aynı fikirde olmayan Yurtsever Milyonerler Cumhuriyetçi Parti’nin, zenginlerin vergilerinin artmasıyla daha az iş imkanı olacağı tezine katılmıyor. T.J. Zlotnitsky, iControl Systems adlı veri işletme şirketinin CEO’su, “İşlerimi büyütmek için yeni elemanlar alıp almama konusunda karar verirken şirketimin bu elemanlara gerçekten ihtiyacı olup olmadığına, müşterilerin taleplerine ve yeni elemanların gerçekten de işleri büyütüp büyütmeyeceğine bakarım. Vergi oranlarının bu konuyla hiçbir ilgisi yok,” diyor.

Milyonerler, bütçe açığını kapatmak için vergi yükünü orta sınıfın omzuna yüklemenin ekonomi için çok daha kötü olacağını savunuyor. Frank Patitucci, NuCompass Mobility şirketinin yöneticisi.

Patitucci, “Orta sınıfı kaybederseniz müşterilerinizi de kaybedersiniz. Güçlü bir orta sınıfı adil bir vergi sistemiyle desteklerseniz uzun vadede ekonominiz çok daha sağlıklı olur,” diyor.

Yurtsever Milyonerler’in Amerika çapında finans, eğlence ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 200 üyesi var.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG