Erişilebilirlik

Yurtdışındaki Türkler'in Seçime İlgisi Az


Oy vermek için Berlin'deki tarihi Olimpiyat Stadı'na giden Türkler. Batılı fotomuhabirleri, Türkiye'de şimdiye kadar her seçimde yaptıkları gibi, yurtdışında oy veren Türk seçmenleri de objektiflerine yansıtırken, özellikle türbanlı ya da çarşaflı kadın seçmenlere odaklanıyor.

Türk siyaset tarihinde ilk kez yurt dışında yaşayan vatandaşların da katılabildiği cumhurbaşkanlığı seçiminde çeşitli ülkelerde oy verme işlemleri devam ediyor, ancak uygulamayla ilgili yoğun şikayetler de sürüyor

1 milyon 380 bin seçmen konumunda vatandaşın bulunduğu Almanya’da teknik nedenler ileri sürülerek oy kullanamayanlar, aldıkları randevular değiştirilenler ve kilometrelerce yol geldikleri halde sandıkları değişmiş olanlar yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yarım asırlık rüyası oy kullanma hakkına gölge düşürüyor.

Buna paralel diğer ülkelerden gelen haberler de yurt dışındaki seçmenin cumhurbaşkanlığı seçimine ilgisinin yok denecek kadar düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Nitekim başkent Berlin’de seçimlerden önce günde 34 bin seçmenin oy kullanacağı hesaplanırken, ilk gün sandığa atılan oy sayısı 2 bin 400 civarında kaldı.

Yaşanılan teknik sorunların yanısıra, ilginin düşük olmasının nedenleri arasında birçok seçmenin oy kullanabilmek için başkonsolosluklara giderek, adres kaydı yaptırması gerektiğini bilmemesi, birçoğunun ise bağlı bulundukları başkonsoloslukların yüzlerce kilometre uzakta olması nedeniyle kaydını yaptırmaktan baştan vazgeçmesi ilk sırada yer alıyor.

Yapılan yorumlarda en çok şikayet edilen konu ise oy kullanabilmek için randevu alma gerekliliği. Vatandaşların özellikle belli bir yaşı aşmış olanlarının internet üzerinden randevu almada zorlandıkları ya da bunu başaramadıkları dile getiriliyor.

Almanya'da seçmenlerin sadece 92 bini randevu alırken, geri kalan seçmenlere ise Yüksek Seçim Kurulu kendiliğinden randevu vermişti.

Seçimleri yerinde izlemek için Berlin’e gelen AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk uygulanan randevu sisteminden dolayı büyük sorunların yaşandığını, bundan gerekli sonuçların çıkarılmasının şart olduğunu söyledi ve en geç genel seçimlere kadar randevu zorunluluğun kaldırılmasını talep etti.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00
Linki indirmek için

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG