Erişilebilirlik

Yurtdışındaki Türkler İçin Yine Seçim Heyecanı


Elli yıldır beklediği seçme hakkını geçen yıl kazanan yurt dışındaki Türkler, 1,5 yıl içinde üçüncü kez sandığa gitmeye hazırlanıyor. Üstelik Türkiye’deki seçmenlerden 3 hafta önce sandığa gitmeye başlayan yurt dışındaki Türkler, 54 ülkede, 113 seçim bölgesinde oy kullanacak.

Hükümet kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanınca 1 Kasım’da erken seçim kararı alınmasının ardından, yurt dışındaki Türkler 8-25 Ekim tarihleri arasında 18 gün boyunca siyasi tercihini yapacak. Almanya’nın ardından 135 bin seçmenle ikinci büyük seçmen kitlesine sahip olan Fransa’da Perşembe sabahı başlayacak seçimler için tüm hazırlıklar tamamlandı.

7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yine Paris, Strasbourg, Lyon, Marsilya, Nantes ve Bordeaux konsolosluklarında, 6 seçim bölgesinde sandıklar kuruldu. Peki Haziran seçimlerinden farklı olarak nasıl bir hazırlık çalışması yürütüldü?

Paris Başkonsolosu Emre Kadıoğlu, genel açıdan bakıldığında aynı çalışmayı yürüttüklerini, ancak bazı ufak değişiklikler de yapıldığını kaydetti : 'Örneğin, geçen seçimler yaz döneminde yapıldı, şimdi havalr daha soğuk. Bu nedenle ışıklandırma ve ısıtma sistemi kuruldu. Bunun dışında sandık görevlilerini rahat ettirecek konforlu bir ortam yaratmaya çalıştık. Geçen sefer 24 gün boyunca burada zorluk içinde görevlerini yerine getirdiler, fiziken yoruldular. Vatandaşlarımız için de mümkün mertebe hızlı bir şekilde oy kullanmalarını sağlayacak bir sistem oluşturduk. Sanırım herşey tıpkı Haziran ayında olduğu gibi yolunda gidecek. En azından biz bunun için gerekli her türlü önlemi aldık.'

Kadıoğlu, her seçimde olduğu gibi bina dışındaki güvenliğin Fransız polisine, iç güvenliğin ise konsolosluğa ait olduğunu belirtti. Sandık güvenliği konusunda da Kadıoğlu, Haziran seçimlerinde en küçük bir sorun yaşanmadığını, oyların yine “3’lü kilit sistemiyle” 3 ayrı partinin temsilcisinin bir araya gelerek açabileceği sandıklarda korunacağını dile getirdi.

Fransa'daki Türkler İçin Yine Seçim Heyecanı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00


“Fransa’da katılımın yüzde 50 olmasını bekliyoruz”

Haziran seçimlerinde oy verme süreci, alkışlarla ve pasta kesilerek barış içinde tamamlanmıştı. Başkonsolos Kadıoğlu, bu seçimleri de aynı başarıyla noktalamayı hedeflediklerini vurguladı. Seçmen sayısında 4 ayda artış olduğunu kaydeden Başkonsolos, “Mayıs ayında başkonsolosluğumuza kayıtlı 124 bin seçmen vardı. Bu seçimlerde, Ekim ayında bu sayı 126 bine ulaştı. Başkonsolosluğumuzda oy kullananların sayısı 44 bin 600’den biraz fazlaydı. Gümrüklerle beraber 48 bine yaklaştı. Bizim tahminimiz bu sayının 50 bini aşacağı yönünde. Geçen sefer konsolosluğa gelip oy kullanamayanlar eksikleri tamamladılar bu nedenle seçmen sayısı arttı. Fransa genelinde ise 315 bine ulaşan bir seçmen sayısı var. Oy kullanma oranı yüzde 38-40 civarında gerçekleşmişti. Artan kayıtlar nedeniyle bu oranın yüzde 40’ları aşıp yüzde 50’lere dayanacağını tahmin ediyoruz.”

Paris’te HDP, Lyon’da AKP zaferi

Haziran seçimlerinde Fransa'da sandığa giden 115 bin seçmenin %50.4'ü AKP'ye, yüzde % 30’a yakını HDP'ye, yüzde %10’u CHP'ye, % 7’si de MHP'ye oy verdi. Paris ve Marsilya kentlerinde HDP, Lyon, Strasbourg, Nantes ve Bordeaux kentlerinde kurulan sandıklarda da AKP birinci parti geldi. Bu oranların artması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Strasbourg ve Lyon’da, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Strasbourg kentinde partililerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Strasbourg’da 4 Ekim’de 'teröre karşı miting' düzenledi.

Türkler 54 ülkede, 113 seçim bölgesinde oy kullanacak

Türkiye’de 1 Kasım’da yapılacak 26’ıncı dönem Milletvekili Genel seçimlerinde yurt dışında bulunan 2 milyon 867 bin 658 seçmen oy kullanacak. Oy kullanma işlemi, 54 ülkede kurulan 113 seçim bölgesinde 8 Ekim Perşembe günü saat 10.00’da başlayacak, 25 Ekim Pazar günü saat 19.00’da sona erecek. Seyahat eden vatandaşlar 30 gümrük kapısında oylarını kullanabilecekler.

Yurtdışındaki Türkler İçin Yine Seçim Heyecanı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00XS
SM
MD
LG