Erişilebilirlik

Yurtdışında Türkler Oy Vermeye Hazırlanıyor


Türkiye'de yaklaşan seçimler öncesi cumhurbaşkanı adayları kesinleşti ve takvim belirlendi. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının ilk kez oy kullanabileceği seçimler için uygulanacak prosedür de işliyor

Yurtdışı seçimi için 56 ülkede, 118 temsilcilikte sandık kurulacak. Yüksek Seçim Kurulu, Almanya, Fransa ve Hollanda gibi Türkiye kökenli göçmen nüfusun çok yoğun olduğu ülkelerde stat, kongre merkezi, salon gibi büyük yerler kiraladı.

Almanya’da yaşayan 1 milyon 384 bin seçmenin oy kullanması için 7 bölge belirlendi. Yurtdışında oy verme işlemi 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek; ancak gerek kurulacak sandıklarda gerekse tatil için gidilen Türkiye’de gümrük kapılarında oy kullanabilmek için seçmen kütüğüne kayıtlı olmak gerekiyor.

Kütüğe kayıt için gerekli süre ise önümüzdeki 9 Temmuz Çarşamba Türkiye saati ile 17:00'de sona eriyor. Vatandaşların yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlarının olup olmadığını Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr internet adresinden araştırması gerekiyor. Kayıtları olmayanların 9 Temmuz’a kadar bağlı bulundukları konsolosluklara bizzat başvuru yaparak adres beyanında bulunmaları şart. Bu tarihten sonra seçmen kütüğüne kayıt amacıyla adres beyanı işlemi yapılması mümkün değil.

Kaydı bulunan ve oy vermek isteyen vatandaşlar için ikinci koşul randevu almaları gerekliliği. Randevu alma tarihi 21 Temmuz günü saat 08.00’de başlıyor ve 25 Temmuz günü saat 16.00’ya kadar sürüyor. Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin vatandaşların YSK sayfasından SEÇSİS adlı modül üzerinden oy kullanacakları günü ve saat dilimini belirlemeleri gerektiğini vurguluyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00
Linki indirmek için

Randevu almayan, fakat Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunan kişilere SEÇSİS sistemi otomatik olarak bir randevu belirleyip, bir sandığı atayacak, bunun neresi olduğu ise 25 Temmuz’dan sonra YSK sayfasından öğrenilebilecek.

Öte yandan örneğin Almanya’da birinci ve ikinci nesil Türkiye kökenli göçmenin çoğunlukla internet kullanmadığını hatırlatan bazı uzmanlar, bu yüzden yurtdışında seçimlere katılımın düşük kalabileceğini öne sürüyor.

Bu arada Türkiye’ye tatile giden vatandaşlar ise gümrüklerde, birinci tur için 26 Temmuz ile 10 Ağustos arasında, ikinci tur için ise 17 ile 24 Ağustos arasında oy kullanabilecek.

XS
SM
MD
LG