Erişilebilirlik

Yurtdışında Oy Kullanma Saatleri Uzatıldı


Yurtdışında 8-25 Ekim tarihlerinde saat 10.00 ila 19.00 arasında yapılması öngörülen seçimlerin, son iki gününde oy kullanma saatleri uzatıldı. Oy kullanma işini son haftaya bırakan seçmenlerin sandıklar önünde oluşturduğu uzun kuyruklar nedeniyle, YSK tarafından alınan kararla saatlerin uzatılması kararlaştırıldı.

Türkiye’de 1 Kasım’da yinelenecek olan genel seçimlere, Avrupa’da 8 Ekim’de başlandı. İlk iki hafta katılım beklenenin altında gerçekleşirken, son hafta bütün sandıklarda adeta izdiham yaşandı. Fransa’da, geçtiğimiz hafta sonu, konsoloslukların bulunduğu 6 ilde kurulan sandıklarda, Paris ve Lyon başta olmak üzere büyük izdiham yaşandı. Almanya’da da aynı durumun yaşanması nedeniyle gelen talep üzerine Yüksek Seçim Kurulu, hafta sonuna denk gelen son iki günün saatlerini 9.00-21.00 arasına çekti.

Ankara saldırısı sonrası gerginlik

Fransa’da seçimler genelde sakin bir havada geçerken, yer yer uzun kuyuklar nedeniyle tartışmalar yaşandı. Ankara saldırısının ardından bazı parti temsilcileri ve seçmenlerin partilerine ait bayrak ve tişört taşımaları da, taraflar arasında gerginliklerin yaşanmasına neden oldu. Başta Lyon konsolosluğu olmak üzere, uzun kuyrukların oluştuğu ve Fransız polisi tarafından korunan seçim salonu dışındaki alanda da güvenlik önlemleri artırıldı. Fransız polisi seçim bölgesine gelen seçmenlere kimlik sordu ve salon girişinde çanta arama işlemleri büyük dikkatle yapılmaya başlandı.

Paris’te kullanılan oylar 40 bine yaklaştı

Bu arada iki haftadır süren oy kullanma işleminde bu haftada büyük bir sıçrama yaşandı. Pairs’te hafta sonu 7 bine varan oy kullanma rekorları kırılırken, hafta içinde de bu rakam 3 binin altına düşmedi. Çarşamba akşamı itibarıyla Paris’te oy kullananların sayısı 38 bin 500’ü aşarken Fransa genelinde de 94 bin civarında oy kullanıldığı belirtildi. Haziran seçimlerinde bu rakam Paris için 44 bin, Fransa genelinde de 124 bini aşmıştı. Fransa’da 335 bin kayıtlı Türk seçmen bulunuyor.

XS
SM
MD
LG