Erişilebilirlik

'Yurtdışı Oyları Yakıldı' İddiası


‘Yurtdışı Oyları Yakıldı’ İddiası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:12 0:00

Milletvekili genel seçimi için yurtdışı seçmenlerin kullandığı yaklaşık 1 milyon oyun sayıldığı Ankara’daki ATO Congresium’da oluşturulan oy sayım merkezinde arbede yaşandı. Bir sandık kurulu başkanının bir sandıktan 76 fazla oy çıktığı iddiasıyla oyların imha edileceğini açıkladı

Milletvekili genel seçimi için yurtdışı seçmenlerin kullandığı yaklaşık 1 milyon oyun sayıldığı Ankara’daki ATO Congresium’da oluşturulan oy sayım merkezinde arbede yaşandı.

54 ülke ve 112 temsilciliklerin yanı sıra, gümrük kapılarında kurulan seçim sandıklarından çıkan oylar saat 17:00 itibariyle sayılmaya başlandı. Ancak oy sayım işleminin başladıktan 30 dakika sonra salondaki sükunet yerini gerginliğe bıraktı.

“Yakılmış oy zarfları gördük”

Bir sandık kurulu başkanının bir sandıktan 76 fazla oy çıktığı iddiasıyla oyların imha edileceğini açıkladı. Müşahitlerin geçersiz zarfların imha edilmesine itiraz etmesi sonrası yaşanan tartışma arbedeye dönüştü. Yer yer yumruklaşmaya dönen arbedeye polis müdahale etti. Amerika'nın Sesi muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu, gazeteciler olarak olay yerinde yakılmış oy pusuları gördüklerini kaydetti.

Amerika’nın Sesi Ankara muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu, ayrıntıları Ankara’dan bildiriyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:07 0:00


  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG