Erişilebilirlik

‘Yurtdışı Oyları Seçimin Kaderinde Etkili’


Türkiye'nin önümüzdeki 5 yıllık dönemde kaderini belirleyecek 7 Haziran genel seçimleri için artık saatler sayılıyor. Yarın 53 milyon 765 bin 231 seçmen 172 bin 687 sandıkta oy kullanma hakkına sahip

Türkiye'nin önümüzdeki 5 yıllık dönemde kaderini belirleyecek 7 Haziran genel seçimleri için artık saatler sayılıyor. Yarın 53 milyon 765 bin 231 seçmen 172 bin 687 sandıkta oy kullanma hakkına sahip.

Türkiye tarihinde ilk kez genel seçimlerde oy hakkı olan yurtdışındaki Türkiye vatandaşları ise, 7 Haziran seçimleri için oylarını kullandı. Gerçi gümrüklerde yarın sandık kapanma saatine kadar oy kullanmak mümkün. Ancak yurtdışında özellikle de Türkiye kökenli nüfusun en yoğun olduğu Almanya’da oy verme işlemleriyle ilgili olarak şimdiden bir bilanço çıkarmak mümkün. Genel Seçimler için yurt dışında 54 ülkede toplam 112 temsilcilikte oy kullanıldı.

Yurtdışında yaklaşık 1 milyon oy kullanıldı

25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için sandık başına gidenlerin oranı ilk seçim olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne kıyasla oldukça yüksek oldu. Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, yurtdışında 2 milyon 848 bin 652 Türk seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerden 931 bin 454'ü oy kullandı. Böylece dünya çapında 2015 Genel Seçimleri'ne katılım yüzde 32,5 olarak kaydedilmiş oldu. Seçimlerde kullanılan yurtdışı oyları ile Türkiye’deki oyların yüzde 2’si civarında bir oran yakalanırken, oyların seçmen sayısına göre dağıtılacağı illerde son milletvekillerinin belirlenmesine önemli rol oynayabileceği ifade ediliyor.
Almanya’daki seçmenin yüzde 2’si sandığa gitmedi

Almanya'daki seçmenler ilk kez geçen yıl Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmış, ancak katılım yüzde 8,1 oranı ile çok düşük kalmıştı. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre Almanya'da 8-31 Mayıs tarihleri arasında oy kullanma hakkına sahip 1 milyon 405 bin 8 T.C. vatandaşından 482 bin 530'u sandık başına gitti ve seçime katılım oranı yüzde 34,3 olarak gerçekleşti. Almanya Türk Toplumu Eşbaşkanı Safter Çınar, genel içinde bakıldığında Almanya’da yüzde 65 oranda, yani üç kişiden ikisinin sandık başına gitmediğini hatırlatıyor, ancak oy kullanma sisteminin kolaylaştırılması ile bağlantılı olarak seçmenlerin Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne kıyasla bu seçime daha fazla ilgi gösterdiğini belirtiyor.

Oyların Türkiye’de sayılması katılımı düşürdü mü?

Yurtdışındaki seçim sürecini yakından takip eden Gurbetin Oyları adlı bağımsız örgütün sözcüsü Seçil Üstünkol’da seçime katılımı olumlu değerlendiriyor, ancak oyların kullanıldığı yer yerine Türkiye’ye taşınmasının birçok seçmende güvensizlik yarattığını ve bu yüzden sandığa gitmeyen seçmenlerin sayısının göz ardı edilemiyeceğini savunuyor.

Avrupa’da kullanılan oylar geçen günlerde mühürlü çuvallar içinde Yüksek Seçim Kurulu’nun kiraladığı THY uçaklarıyla Türkiye’ye gönderildi. Avrupa dışındaki 80 dış temsilcilikte kullanılan oylar da toplam 184 diplomatik kurye ile Türkiye’ye gönderildi. Ankara Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’nda kilitli bir odada bekletilen oylar yarın akşam, ülke içindeki oylarla birlikte Ankara Ticaret Odası binasında sayılacak.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG