Erişilebilirlik

Yurtdışında Seçmenin Yarısı Sandığa Gitti


Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle erken genel seçimlerin yurtdışı maratonu sona erdi. İlk belirlemelere göre, 7 – 19 Haziran tarihleri arasında 13 gün boyunca yapılan seçimlerde, yurtdışındaki tüm temsilciliklerde 1 milyon 486 bin seçmen oy kullandı.

Yurtdışında yaşayan 3 milyon 47 bin seçmenin yarıya yakını sandığa gidince katılım yüzde 49 oranında gerçekleşti.

En çok gurbetçinin yaşadığı Almanya’da 717 bin 992, Almanya’yı takip eden Fransa’da 170 bin 901, Hollanda’da 130 bin 383, Belçika’da 82 bin 423, Avusturya’da 55 bin 273, İngiltere’de 47 bin 517 kişi oy kullandı.

Bir önceki seçimlerde, 2017 referandum oylamasında, yurt dışında1 milyon 424 bin seçmen oy kullanmıştı. Bu yıl 62 bin seçmen daha sandığa gitti.

Tüm yurtdışı sandıklarında oy kullanma işlemi sona erdi ancak gümrük kapılarında oy kullanma işlemi devam ediyor. Ancak oy kullanmayan seçmenler 24 Haziran’a kadar gümrük kapılarında oy kullanabilecekler.

Fransa’da sandıklar alkışlarla kapandı

Fransa’nın Başkenti Paris’te Başkonsolosluk binasında gelenek olduğu üzere saatler tam 21.00’i gösterdiğinde geri sayım başladı ve sandıklar alkışlarla kapatıldı. Yine her seçimde yapıldığı gibi seçimlerin bitmesi pasta kesilerek kutlandı. Pastayı Paris Başkonsolosu Barış Tantekin, siyasi parti temsilcileriyle birlikte kesti.

Seçim yarışına katılan 6 partiden Cumhur ittifakını oluşturan Ak Parti ve MHP birlikte fotoğraf çektirdi. Ardından Millet ittifakını oluşturan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi birlikte hatıra fotoğrafları çektirdi. Ardından HDP’nin de katılmasıyla tüm parti temsilcileri bir arada fotoğraf çektirerek, seçim maratonunun sonununda birlik mesajı verdi.

Oylar Lyon’da toplanacak

Sandıkların kapatılmasının ardından bugün oy sandıklarına atılan 2 bin 962 oy da tek tek sayıldı ve torbalarda bir araya getirilerek mühürlendi. Konsolosluk ve siyasi parti temsilcelerinden oluşan bir heyetle, otobüsle sabah saat 04.00’te yola çıkacak.

Öğle saatlerinde Paris, Lyon, Bordeaux, Marsilya, Nantes, Strasbourg kentlerinde verilen tüm oylar, Lyon’da toplanacak. Türkiye’den gelen ve yine siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu heyet oyları devralarak uçakla Türkiye’ye götürecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG