Erişilebilirlik

Yurtdışındaki Türklere Oy Kullanma Olanağı


Türkiye, gelecek yıl ve 2015'te, önce Cumhurbaşkanlığı ardından TBMM milletvekili seçimlerine hazırlanıyor.
Seçim Kanunu'nda yapılan ve geçen yıl yürürlüğe giren değişikliklerle yurtdışında yaşayan vatandaşlar da bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek ve bu seçimlere katılabilecek.

Şimdiye kadar sadece seçim öncesindeki beş hafta boyunca Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda gümrükte oy kullanabilen yurtdışı Türkleri, yeni düzenlemeye göre yaşadıkları bölgelerdeki büyükelçilik veya bağlı bulundukları konsolosluklara giderek oyunu verebilecek. Ancak yabancı ülkelerde yaşayanların oy kullanmaları yerel makamların iznine bağlı.

Diplomatik çevreler hükümetin yurtdışındaki temsilciliklere talimat göndererek oy kullanma işlemi için hazırlıklara başlanmasını ve yetkililerle ilişki kurulmasını istendiğini belirtiyorlar.
Buna göre özellikle Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı başta Almanya olmak üzere Fransa, Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerde Türk diplomatların yerel makamlarla oy verme işleminin konsolosluklar dışında nerede yapılabileceği ile ilgili diğer ayrıntılar hakkında temasların yoğunlaştırılması hedefleniyor.

Almanya’daki Türk diplomatlar, konsolosluklara bağlı bölgelerde kısmen 150-200 bin seçmen konumda Türk vatanadaşının yaşadığını ve konsolosluk binalarının yetersiz kalabileceğini belirtiyor ve Alman yetkililerin izin vermesi durumunda, okul, spor salonları ve benzer alanlarda da oy kullanılabilmesini hedefliyorlar. Alman yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda konuyu güvenlik sorunu ile ilgili sorunları da göz önünde bulundurarak değerlendireceklerini belirtmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Hannover Fuarı’nın açılışında Başbakan Angela Merkel’le buluşmasında da konu gündeme gelmiş, Merkel Alman hükümetinin Türkiye’ye bu konuda yardımcı olmayı hedeflediğini söylemişti. Yeni seçim yasası eski yasa gibi yurtdışı Türklerine 38 gün boyunca oy verme hakkı tanıyor.

Ancak Türk yetkiler Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkelerde seçimi dört günle sınırlandırmayı ve bu süre boyunca diplomatik temsilcilerlerde sadece oy verme işlemi yapılmasını düşünüyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre yurtdışında daimi olarak yaşayan Türk seçmen sayısı 1 milyon 300 bini Almanya’da olmak üzere yaklaşık 2 milyon 600 bin. Bu oran, 50 milyonluk toplam seçmen sayısının yüzde 5’ine tekabül ediyor.
XS
SM
MD
LG