Erişilebilirlik

Yunanistan'daki Kriz Avrupa'yı Sarsıyor


Yunanistan'daki Kriz Avrupa'yı Sarsıyor

Son aylarda hükümetin aldığı kemerleri sıkma önlemlerine karşı Yunanistan’ın birçok kentinde yapılan grevler ve protesto gösterileri hayatı felce uğrattı.

Avrupa Birliği’nin yardım paketi de ücretlerde, emekli maaşlarında daha fazla kesinti ve vergi zamlarını şart koşuyor.

Kamuoyu yoklamaları Yunan halkının yarısının AB’nin kurtarma paketine karşı olduğunu gösteriyor.

Gazeteci Kostas Raptis, Yunan halkının giderek Avrupa Birliği aleyhtarı bir havaya girdiğine dikkati çekiyor. Raptis şöyle konuşuyor: "Bu, aslında ekonomik açıdan çok dengesiz bir ilişki. Şimdi siyasi açıdan da denge bozuldu. Ekonomik ilişkilerde görülen dengesizlik, siyasi dengesizliğe dönüştü. Artık Avrupa’nın büyük ekonomileri, küçük ekonomilere kendi isteklerini dikte ettirmeye çalışıyor."

Bu durum Almanya’yla ilişkileri gerginleştirdi. Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a daha çok kemer sıkma önlemi alması için yaptığı baskının arkasında Almanya var.

Yunanistan’da geçtiğimiz günlerde İkinci Dünya Savaşı’yla ilgili bir tören sırasında, birçok kişinin Alman aleyhtarı slogan attığı ve pankart taşıdığı görüldü.

Gazeteci Raptis, durumu şöyle yorumluyor: "İkinci Dünya Savaşı’ndan kaynaklanan bazı eski duyguların yeniden canlanması mümkün. Birçok kişi savaş sırasında ülkenin uğradığı zararın Almanya tarafından yeterince tazmin edilmediğine inanıyor."

Kameraların önünde Avrupalı liderler birlik içinde görünüyor ama Yunanistan’daki istikrarsızlık ilişkileri zora sokabilir.

Joerg Rocholl, Berlin’deki Avrupa İşletmecilik Okulu’nun Başkanı. Rocholl şunları söylüyor: "Yunanistan kurtarma paketinin gerektirdiklerini yapmaz ve herşey yolunda gitmezse, o zaman karşımıza, Yunanistan’ın artık Euro bölgesinin üyesi olarak kalamayacağı bir durum çıkabilir."

Son gelişmelerle Avrupa’nın yine bir siyasi ve ekonomik belirsizlik dönemine girdiğini söylemek mümkün.


XS
SM
MD
LG