Erişilebilirlik

Yunanistan’da Kemerleri Sıkma Planına Şiddetli Tepki


Atina'da gençlerden dayak yiyen Rum polisler

Atina’da binlerce kişi hükümetin Avrupa Birliği'nin baskısıyla onayladığı tasarruf önlemlerini protesto etti

Atina’da binlerce kişi hükümetin Avrupa Birliği'nin baskısıyla onayladığı tasarruf önlemlerini protesto ederken dört bakan istifa etti.

Başkente göstericilerle polisler arasında çatışma çıktı, üzerlerine taş ve gaz bombaları atılan güvenlik kuvvetleri buna ve göz yaşartıcı gazle cevap verdi.

Pazar günü onaylaması beklenen önlemler ayda 751 Euro olan asgari ücretin 600 Euro’ya düşürülmesini, iş ve çalışma yasalarının serbestleştirilmesini ve emeklilik sisteminin yeniden düzenlenmesini öngörüyor.

Başbakan Lucas Papademos says Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden $172 milyar dolar kredi alabilmesi için önlemlerini şart olduğunu savunuyor.

Hükümet daha önce asgari ücrette yüzde 22 kesini yapmış ve 15,000 devlet memurunun işine son vermişti.

Komünist Parti lideri Aleka Papariga “artık Yunanistan’ı hiç kimse kurtaramaz” derken; sağcı LAOS partisinin lideri Yorgo Karatzaferis, hükümeti, tasarruf önlemlerinin geçmesi için baskı yapan Almanya’ya boyun eğmekle suçladı ve Yunanistan’ın aşağılandığını ileri sürdü.

Yeni önlemleri protesto etmek amacıyla istifa eden bakanlardan ikisi LAOS, ikisi ise Sosyalist Parti’den

Yunanistan ekonomik sorunları nedeniyle dış borçlarını ödeyemiyor. Yunanistan'ın iflasını başta AB üyeleri olmak Avrupa'da ve hatta Amerika’da yeni bir mali krize yol açacağından bunun önlenmesine çalışılıyor.

Yeni önlemlerin halkın sıkıntılarını daha da artıracağı uyarısında bulunan sendikalar dün 48 saatlik genel grev çağrısında bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG