Erişilebilirlik

Yunanistan’a Altın Şafak Uyarısı


Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Yunanistan'da yaptığı incelemelerden oluşan bir rapor hazırladı.

Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan bir rapor, uzun zamandır ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da ırkçılığın demokrasiyi tehdit eder boyuta ulaştığını ortaya koyuyor.

Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan bir raporda Yunanistan'da nefret suçlarının ulaştığı boyut ve yetkililerin mücadele konusunda etkili bir tavır takınmaması eleştirildi. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’in 28 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında Yunanistan’a yaptığı ziyarette elde ettiği verilere dayanarak hazırladığı raporun odağında özellikle Altın Şafak adlı partinin yükselişinin yarattığı sonuçlar ile nefret suçlarına karşı somut ve etkili mücadele yürütülmemesi yer alıyor.

Muiznieks’in, “Yunanistan’daki demokrasi nefret suçunun hızlı artışı ve buna yönelik zayıf devlet yanıtı nedeniyle ciddi tehdit altında. Özellikle polis ile mahkemelerin sürekli ve somut eylemi bu ülkedeki hukuk düzeni ve insan haklarının korunması için gerekli” yönündeki sözleri durumun geldiği kritik noktayı gözler önüne seren bir boyuta sahip.

Aslında Yunanistan’da yabancılara ve özellikle de göçmenlere yönelik hoşgörüsüzlük ve onları hedef alan girişimler daha önce de çeşitli raporlara konu olmuştu. Gelinen aşamada yaşanan ana sorunu ekonomik krizin nefret suçlarını iyiden iyiye artırması ve yabancılara yönelik suçlarda Yunanistan Parlamentosu’nda 18 koltuğu bulunan Altın Şafak’ın kışkırtıcı yaklaşımına göz yumulması oluşturuyor.

Avrupa Konseyi, yabancılara yönelik suçlardan ciddi endişe duyarken, Yunan makamlarının kararlı bir şekilde her türlü nefret söylemini ve nefret suçunu kınaması gereğine dikkat çekiyor. Bu uyarı bile Yunanistan’da resmi makamların bu tür suçlarla etkili bir şekilde mücadele etmediğinin göstergesi niteliğinde.

Hoşgörüsüzlüğü ve nefreti teşvik eden bireylere ve örgütlere karşı tüm mevcut imkanların etkili şekilde kullanılarak yaptırım uygulanması da Avrupa Konseyi’nin talepleri arasında yer alıyor.

Irkçılıkla mücadeleyle ilgili ulusal ve uluslararası yasaların uygun şekilde uygulanmadığının altını çizen Avrupa Konseyi, örnek olarak Altın Şafak’ı gösteriyor. Yasaların uygulanması halinde bu partinin ceza alması ya da gerekli görülmesi halinde kapatılmasının gündeme gelebileceği de yapılan vurgular arasında yer alıyor. Altın Şafak ile Yunan polisinin bazı birimleri arasındaki yakın ilişkiyle ilgili şüphelerin üzerine gidilmesi de Avrupa Konseyi’nin Yunanistan’la ilgili beklentileri arasında bulunuyor.

Muiznieks, Yunanistan’ın artık kronik hale gelen eksiklerinin de üzerine gidilmesi gerektiği görüşünde. Bunların başını ise yargı sistemindeki aksaklıklar çekiyor.
XS
SM
MD
LG