Erişilebilirlik

Yunanistan Yine Ayakta


Yunanistan Yine Ayakta

Yunanistan’da binlerce toplu ulaşım işçisi hükümetin kemerleri sıkma politikasını protesto etmek için greve gitti.

Taksi şoförlerinin de katıldığı bir günlük genel grev sırasında hava trafik kontrol memurlarının da kısa bir süre işi bırakması birçok iç ve dış uçak seferinin iptal edilmesine sebep oldu.

Tren, tramvay, otobüs ve gemi seferlerinin kesilmesi ve taksi şoförlerinin kontak kapatması ülkede ulaşımı felç ederken başkent Atina’da binlerce kişi büyük bir gösteriye hazırlanıyor.

Bugünkü genel grev ve gösteri hükümetin dün açıkladığı yeni ekonomik önlemlerle ilgili. Hükümet dün emekli ödemelerinde tekrar kesinti yapmış, maaşlarında yüzde 40 indirim yapılan memurların sayısını arttırmış; maaş ve ücretlerin vergiden muaf bölümlerini azaltmıştı.

Yunanistan’ın, AB ve Uluslararası Para Fonu’nun 159 milyar dolarlık ekonomik yardım paketinin 11 milyar dolarlık yeni bölümünü alabilmesi için bu önlemleri uygulamaya koyması şart koşuluyordu.

AB, IMF ve diğer mali kuruluşlar Atina hükümetinin gerekli önlemleri aldığına ve işbirliği sürdükçe desteğin de süreceğine dikkati çekiyor.

Yeni yardım yapılmaması durumunda Yunanistan önümüzdeki ay temerrüde düşecek. Bu durumun gerek Avrupa Birliği gerekse Amerikan ekonomileri üzerinde yıkıcı etki yaratması söz konusu.

Bu hafta Washington’da yapılacak yıllık IMF toplantılarında Yunan ekonomisinin durumu da ele alınacak.


XS
SM
MD
LG