Erişilebilirlik

Yunanistan Pazar Günü Sancılı Bir Seçime Hazırlanıyor


Yunanistan’ın son üç yıl içinde iki büyük kurtarma paketi almak zorunda kalması iki büyük parti, Sosyalistler ve Muhafazakarlar’ın saygınlığını azalttı

Yunanistan’da Pazar günü genel seçimler yapılacak. Yunanistan’ın son üç yıl içinde iki büyük kurtarma paketi almak zorunda kalması iki büyük parti, Sosyalistler ve Muhafazakarlar’ın saygınlığını azalttı. İki partiye destek son seçimlere göre azalırken birçok Yunanlı geleneksel politika ve politikacıların artık ne kadar geçerli olduğunu sorguluyor.

Girit adasının Rethimno limanı turizm sezonunu açtı. Burada yaşayanlar, kemer sıkma önlemlerinin kendilerini Atina kadar etkilemediğini söylüyor. Geçen yıl Kuzey Afrika’daki ayaklanmalar turistleri bu bölgeye gitmekten caydırdığı için Girit’te turizm sezonu iyi geçti.

Üniversite öğrencileri kentteki barlara sürekli müşteri akışını sağladı.

Ama bu yıl durum iyi değil. Yerel halk, Alman turistlerin hakarete uğramaktan kaygı duyduğunu, Amerikalı turistlerin de sokak gösterilerinden korktuğunu söylüyor. Her iki ülkeden de turist sayısı bu yıl düşük. Bir otel müdürü bu yazın çok kötü geçeği görüşünde.

Birçok Yunanlı, ülkeyi bugünkü duruma düşüren yolsuzluk ve kötü yönetimden iki büyük partiyi sorumlu tutuyor. Bu partilerin parlamentodaki sandalyelerinin yarısını kaybetmesi bekleniyor.

Kentin Sosyalist Belediye Başkan Yardımcısı Pepi Birliraki, seçmenlerin öfkesine hak veriyor.

"Maalesef çok hata yaptık. Yine de bunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Hatalarımızı öğrenmeye yeni başladık. Daha güçlü, daha akıllı davranmamızı sağlayacak yeteneğe sahibiz."

Sifis ve Yorgo gibi birçok genç Yunanlı, yaşlı kuşak tarafından aldatıldıkları görüşünde. Lokanta sahibi Sifis oy kullanmayacağını, iki partiye de güvenmediğini söylüyor:

"Sanırım hükümete halkın çoğunluğunun sandığa gitmediğini göstermek önemli. Sandığa gitmeyenlerin sayısı bence küçük partilere oy verenlerden çok daha fazla olacak."

Lokanta işleten Stelyos da ailesinin kuşağından politikacılara güven duymuyor. Ama Sifis’in aksine sandığa gideceğini ve küçük partilerden birine oy vereceğini söylüyor:

"Çekimser kalmak ya da oy vermemek sorunu çözmez. Bence sorunun bir parçası isen oy kullanmak zorundasın. Oy kullanmazsan oylar yüzde olarak yine iki büyük partiye gider."

Pazar günkü seçimler Yunanistan için yeni bir siyasi tablo oluşturacak.

Sandalye sayısını arttıracak 10’u aşkın küçük parti Avrupa Birliği tarafından kabul ettirilen kemerleri sıkma önlemlerine karşı. Çoğu Euro bölgesinden çıkmak istiyor. Ama bundan, küçük işyerleri büyük zarar görecek.

Özetle Yunanlılar geleceklerinden emin görünmüyor.

XS
SM
MD
LG