Erişilebilirlik

Atina'nın Son Dakika Açıklamasına Türkiye'den Tepki


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in çağrısı üzerine Brüksel'deki karargahta yapılacak askeri görüşmeler öncesinde Yunanistan'ın, toplantıda müzakere olmayacağı, sadece Atina'nın kendi görüşünü anlatacağı açıklamasına Türkiye tepki gösterdi.

Türk Savunma kaynakları, Doğu Akdeniz’de askeri bir çatışmayı önleme amacıyla Türk ve Yunan askeri yetkililer arasında NATO karargahındaki görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Kaynaklar, Türkiye saatiyle 15.30'da başlaması öngörülen görüşmelere ilişkin kısa değerlendirmede bulundu.

Savunma kaynakları, Türkiye'nin, diyalog için toplantı masasında "ön koşulsuz çözüm" arayışıyla çalışılmasını desteklediğini ifade etti. Türk askeri yetkililerin, her türlü teknik bilgiyi içeren belgelerle, Brüksel'deki NATO karargahında hazır olacağı vurgulandı.

Öte yandan Yunan yetkililer tarafından verilen demeçlerde, bugün yapılacak toplantıya ilişkin “Bunun teknik bir diyalog toplantısı olmayacağı, sadece Yunanistan'ın kendi görüşlerini anlatacağı bir toplantı olacağı" şeklinde ifadeler kullanması da eleştirildi. Bu konuda savunma kaynakları, söz konusu durumun bile sorunun çözümüne ilişkin iki ülkenin konuya yaklaşımını gözönüne sermesi bakımından önem taşıdığını belirtti. Yunan yetkililerce toplantıya saatler kala verilen bu demeçlerin art niyetli, diyalog karşıtı ve gerginliği destekler nitelikte olduğu değerlendirmesi yapıldı.

3 Eylül günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında askeri gerilimin tırmanmasını gidermek amacıyla görüşmeler yapılacağını duyurmuştu. İlk önce 8 Eylül'de yapılacağı açıklanan teknik görüşmeler, bugüne ertelenmişti.

Ankara ve Atina arasında Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı konusundaki anlaşmazlıktan kaynaklı gerilim yaşanıyor. Yunanistan, Türkiye’nin iki savaş gemisinin de eşlik ettiği Oruç Reis Gemisi’yle, Kıbrıs’ın batısındaki sularda doğal kaynak arama faaliyetlerini yasadışı olarak değerlendiriyor. Fransa da bu gerginlikte Yunanistan’a destek verici açıklamalarıyla Türkiye'ye karşı bir Avrupa cephesi oluşturmaya çalışıyor.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG