Erişilebilirlik

Yunanistan Borsaları Çökertti


Yunanistan Borsaları Çökertti

Dünya borsaları, Yunanistan’ın borç krizini aşmayı amaçlayan Avrupa Birliği anlaşmasını referanduma götürme çağrısı üzerine sarsıldı.

Asya ve Avrupa borsalarından sonra New York borsasında da hisse senetlerinin değeri büyük ölçüde düştü. Paris ve Fransız borsalarında senetler yüzde 4’ün üzerinde değer kaybederken New York’ta düşüş yüzde iki oranında oldu. Özellikle Yunanistan’ın borcunu tutan bankaların senetleri büyük düşüş gösterdi.

Avrupa Birliği liderleri Herman Van Rompuy ve Jose Manuel Barroso Yunanistan’ın anlaşmaya sadık kalacağından emin olduklarını söyledi.

Ancak diğer liderler ve mali uzmanlar Papandreou’nun açıklamasından şok geçirdiklerini, anlaşmanın referandumda reddedilmesi halinde Yunanistan’ın euro kullanan ülkeler blokundan çıkacağını bunun da dünya piyasalarında yeni bir küargaşaya yol açacağını söylüyor.

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Yunanistan’ı yıllar boyunca kemer sıkma politikası uygulamak zorunda bıraksa da borcu 140 milyar dolar azaltacak anlaşmayı en çok destekleyenlerden biriydi. Ancak Papandreu parlamentoda iktidardaki Sosyalist Parti milletvekillerine Yunan halkının kararının bağlayıcı olduğunu, halk istemediği takdirde planın uygulamaya konmayacağını söyledi.

Avrupa Birliği’nin planı ayrıca Avrupa bankalarının nakit rezervlerini ve gelecekteki krizler için önlem almak amacıyla acil durum fonlarını arttırmalarını öngörüyor.

Yunan halkıysa aylardır vergi artışlarını ve hükümetin harcamalarda kısıntıya gitmesini protesto ediyor.

XS
SM
MD
LG