Erişilebilirlik

Yunanistan 25 Ülkeden Turist Kabul Etmeye Başlıyor


Yunanistan, aralarında İsrail ve Almanya’nın da bulunduğu 20 ila 25 ülkeden turist kabul edecek. Yetkililer, 14 gün karantina koşulunun uygulanmayacağı seyahatlerin Haziran ayının ortasından itibaren başlayacağını açıkladı.

Ekonomisinin yüzde 20’sini turizm gelirlerinin oluşturduğu Yunanistan’da önümüzdeki günlerde hangi ülkelerden turist kabul edileceğine dair bir liste yayınlanacağı ve bu listede 20-25 ülkenin bulunacağı bildiriliyor. Listede Orta Avrupa ve Balkan ülkelerinin de yer alması bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunanistan’ın Alman turistleri 15 Haziran’dan itibaren kabul etmeye başlayacağını açıklamıştı.

Miçotakis ayrıca Selanik'e uluslararası uçuşların da 15 Haziran'dan itibaren başlatılacağını açıkladı. Daha önce uçuşların 1 Temmuz’da başlayacağı açıklanmıştı, ancak bu tarih 15 gün öne çekildi.

Yunan adalarına uluslararası uçuşların da 1 Temmuz'dan itibaren başlatılması planlanıyor. Vaka sayılarının yüksek olduğu ülkelerden adalara uçuşlara da 15 Temmuz’dan sonra izin verilmesi düşünülüyor.

Yunanistan, şu anda İtalya, İspanya ve Hollanda dışında Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarını 14 gün karantinada kalmaları koşuluyla ülkeye kabul ediyor. İngiltere ve AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarıysa Yunanistan’a giremiyor.

Uzmanlar, ülkeye gelen turistlere Corona virüsü testi yapılıp yapılmaması konusunda tartışmaların devam ettiğini kaydediyor.

Yunanistan’da bugüne kadar 2,892 vaka görülürken 173 kişi Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Geçen yıl 33 milyon turistin ziyaret ettiği Yunanistan’ın yaklaşık 19 milyar dolar turizm geliri elde ettiği biliniyor.

XS
SM
MD
LG