Erişilebilirlik

Yunan Parlamentosu Referandumu Onayladı


Yunan parlamentosu, Avrupa Birliği’nden gelecek kredinin bir sonraki dilimini almak amacıyla şart koşulan reformları onaylamak için Başbakan Aleksis Çipras tarafından yapılan referandum çağrısını kabul etti. Referandum 5 Temmuz’da yapılacak.

Parlamentonun gecenin geç saatlerinde yaptığı oylama, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’ın ihtiyacı olan ekonomik kurtarma paketini uzatma yönünde yaptığı çağrıyı reddetmesini izliyor.

Yunan yetkililer cuma günü, borçlarını ödeme vadesini uzatmayı amaçlayan görüşmeleri tek yanlı olarak sona erdirmişti. Atina hükümeti, bunun ardından referandum çağrısı yaptı

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan’ın görüşmeleri bitirme kararını “üzücü” diye niteledi. Euro Bölgesi Maliye Bakanları, yayınladıkları ortak açıklamada, “Euro bölgesinin mali istikrarını sağlamak amacıyla yapılması gereken her şeye hazırlıklı olduklarını” bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan’ın bankalarının yarın (Pazartesi) açılmaması olasılığına karşı bugün bir toplantı düzenlemeyi planlıyor. Almanya da mali krizin yayılması ihtimaline karşı Euro Grubu’nun “her şeyi” yapacağını bildirdi.

Bu arada Yunan parlamentosu da Başbakan Aleksiz Çipras’ın referandum çağrısını değerlendiriyor. Çipras televizyonda yaptığı açıklamada, referandumun 5 Temmuz’da yapılacağını açıkladı ve “halkın şantaj tehdidi altında hissetmeden karar vermesini” istedi.

Yunanistan’ın Salı gününe kadar Uluslararası Para Fonu’na ödemesi gereken 2 milyar dolar borç taksitini ödemesi için Avrupa Birliği’nin serbest bırakmayı reddettiği 8 milyar dolarlık kredi dilimine ihtiyacı var.

Tüm Yunanistan’da pazartesi günü bankaların açılmamasından ya da hükümetin para çekme limiti uygulamasından korkan halk, paralarını önceden çekebilmek için bankamatiklerin önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

XS
SM
MD
LG