Erişilebilirlik

Yunan Hükümeti AB ve IMF'ye Reform Planlarını Anlatacak


Başbakan Yorgo Papandreu AB ve IMF yetkilileriyle yapacağı telekonferansa katılabilmek için New York'a düzenleyeceği ziyareti iptal etti

Yunanistan’da hükümet bugün Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu yetkilileriyle birlikte yapacağı telekonferansta, ekonomik reform planlarını anlatacak.

Başbakan Yorgo Papandreu, bugünkü telekonferans yüzünden bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları için New York’a düzenleyeceği ziyareti iptal etmek zorunda kaldı.

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos Yunanistan’ın bütçe hedeflerine ulaşması ve iflastan kurtulmak için stratejik kararlar vermesi gerektiğini açıkladı. Ancak Venizelos bugünkü toplantıdan sonra yeni önlemler alınıp alınmayacağı konusunda açıklama yapmadı.

Atina hükümeti, AB ve IMF’nin önerdiği 159 milyar dolarlık ikinci yardım paketini alabilmek amacıyla ekonomik reform ve harcamalarda kesinti yapması yönündeki talepleri karşılamak durumunda.

Yunanistan, ikinci yardım paketini gelecek aya kadar alamazsa iflasa sürüklenebilir. Bu durumsa tüm Avrupa Birliği içinde ciddi bir mali krize yol açabilir.

XS
SM
MD
LG