Erişilebilirlik

'Yumuşak Güç Sanıldığı Kadar Etkisiz Değil'


'Yumuşak Güç Sanıldığı Kadar Etkisiz Değil'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Ukrayna’daki gerginlik, tüm dünyada dikkatle izlenirken Amerika ve müttefikleri, bazı ülkeleri, Ukrayna’daki krizle ilgili politikalarını gözden geçirmeleri için ikna etmeye çalışıyor. Amerikalı diplomatlar çeşitli ülkelerde diplomasi çabalarını sürdürüyor

Amerikalı yetkililer, Suriye’deki iç savaştan Çin’in Büyük Okyanus’taki adalar üzerindeki emellerine ve İran’ın nükleer programına kadar birçok konuda destek toplamak için dünyayı dolaşıyor.

Ancak bazı uzmanlar Batı’nın Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesine verdiği tepkinin bu çabaları baltaladığı görüşünde.

Oleksiy Haran, Kiev Üniversitesi’nde karşılaştırmalı siyaset profesörü:

“İran ve Kuzey Kore gibi ülkeleri nükleer silahlardan nasıl vazgeçireceksiniz? Bunu neyin karşılığında yapacaksınız? Ukrayna’da bu garantilerin işe yaramadığını herkes gördü.”

Haran, Ukrayna’nın egemenliğini garanti altına alan ülkelerden biri olan Rusya’nın Kırım’ı ilhak edip ülkenin doğusunu istikrarsızlığa sürüklediğini hatırlatıyor:

“Uluslararası toplumdan çok güçlü bir tepki bekliyoruz çünkü Ukrayna’daki durum, Avrupa’nın tüm güvenlik sistemini tehdit ediyor.”

Rusya Ukrayna’da askeri güç kullanırken Batılı ülkeler diplomasi ve ekonomik yaptırımlar gibi yumuşak güçle yanıt vermeyi tercih etti. Düşünce kuruluşu Chatham House’tan Xenia Dormandy’ye göre bu taktik tüm dünyada ‘zayıflık’ olarak algılandı:

“Bu son derece tehlikeli bir düşünce çünkü her olay, her durum farklıdır. İşte bu belirsizlik yüzünden kırmızı çizgiler aşılıyor ve olası anlaşmazlıklar çıkıyor.”

Xenia Dormandy’ye göre, yumuşak güç göründüğü kadar etkisiz değil:

“Yumuşak güçle verilen yanıtın Rus ekonomisi üzerinde ciddi etkileri olacaktır.”

Bu etkilerin bazıları şimdiden hissediliyor. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın doğusundaki militanlarla arasına en azından resmi olarak mesafe koymaya başladı.

Ancak yine de uzmanlara göre Kırım’ın ilhakının geriye dönüşü yok ve Ukrayna’nın doğusunun Rus isgaline uğrama tehlikesi hala mevcut.

Ukrayna krizinden ders almak isteyen ülkeler içinse bu derslerin ne olacağını kestirmek henüz erken.
XS
SM
MD
LG