Erişilebilirlik

Yüksekova 78 Gün Sonra ‘Kademeli’ Serbest


Sokağa çıkma yasağı, PKK’nın çizgisindeki YPS adlı örgütün açtığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için 13 Mart'ta ilan edilmişti. Yasak, sokaklardaki arama çalışmalarını tamamlanmasının ardından, bu sabah 6’dan akşam 10’a kadar kaldırıldı.

Yasağın kaldırıldığını duyan ilçe halkı, sabahın ilk ışıklarıyla yola çıktı. Yüzlerce araç, ilçeye 40 kilometre mesafede bulunan Yeni Köprü jandarma kontrol noktası ile ilçe girişinde bulunan polis kontrol noktasında arasında kuyruk oluşturdu. Yüksekovalılara ilçeye girişlerinden önce hem jandarma hem polis noktasında kimlik kontrolü yapıldı.

Bir bölümü savaştan çıkmış gibi olan ilçedeki en ağır hasar Cumhuriyet, Güngör, Dize, Orman, Eski Kışla ve Mezarlık mahallelerinde meydana geldi. Mahallelerdeki evlerin çoğu hasar gördü. Bir kısmı yıkılan evlerin bazıları da yandı. Evlerdeki eşyalar da kullanılamaz hale geldi. Bu mahallelerde bulunan ve belediye tarafından halkın sorunlarının dinlenmesi için kurulan halkevleri de yıkılan yapılar arasında.

Yasağın kalkmasında önce valilikten yapılan açıklamada, ilçeye dönenlerin patlayıcılara karşı dikkatli olması istendi. Açıklamada vatandaşlardan şüpheli kablo, patlayıcı düzenek gibi materyalleri görmeleri durumunda dokunmadan güvenlik kuvvetlerine haber vermeleri çağrısı yapıldı.

Daha önce operasyon yapılan diğer yerlerde olduğu gibi Yüksekova’da da duvar yazıları dikkat çekti. Kentteki bazı ev ve iş yerlerinin duvarlarına, "Ne mutlu Türk'üm diyene", "Ya öl ya sev", "Dinsizler", Uzun adam izindeyiz" ve "Son leşinize kadar" şeklinde yazılar tespit edildi.

İlçeye girenler ise gördükleri manzara karşısında şaşkındı. Yüksekovalılar, evlerindeki hasarın büyüklüğüne göre sağlam kalan eşyalarını kurtarmaya çalıştı. Bazı kadınlar evlerini gördükten sonra gözyaşlarını tutamadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG