Erişilebilirlik

YSK’dan İstanbul Kararı Bekleniyor


AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul yerel seçimleriyle ilgili kararını yeni haftanın ilk gününde vereceğini kaydetti.

31 Mart’taki seçimi CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu az bir farkla kazanmış AKP sonuçlara itiraz etmişti. AKP ve MHP seçimin iptal edilerek yeniden yapılmasını istiyor.

Savcılık iddialarla ilgili soruşturma başlatarak 100 sandık görevlisini şüpheli olrak sorgulamaya çağırmıştı.

Yıldırım, Pazar günü gazetecilere yaptığı açıklamada YSK’nın partisi ile MHP’nin itirazlarını değerlendirdiğini belirtti ve Pazartesi günü bir karar vereceğine inandığını söyledi.

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin yenilenmesi gerektiği mesajını vermişti.

Istanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Pazar günü yaptığı açıklamada seçimlerin bittiğini ve sonucun net olduğunu söyledi. İmamoğlu YSK’nın alacağı kararla Türkiye’nin geleceğini koruyacağına inandığını kaydetti.

Seçimlerin üzerinden 36 gün geçtiğine dikkat çeken ve bazılarının İstanbul seçiminin sonuçlanmaması için herşeyi yaptığını kaydeden İmamoğlu, bir oyla bile olsa seçilirsiniz dedi.

İtiraz etmenin demokratik bir hak olduğunu kaydeden İmamoğlu “ancak hergün yeni bir bahane buluyorlar” ifadesini kullandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da AKP ve MHP’yi YSK’ya siyasi baskı yapmakla suçluyor.

XS
SM
MD
LG