Erişilebilirlik

YSK Seçmen Kayıtları İnternetten Kontrol Edilebilecek


Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven

İstanbul’da seçmen listelerine yönelik tartışmalarla ilgili olarak YSK Başkanı Sadi Güven açıklamalarda bulundu. Güven, seçmen listeleriyle ilgili olarak YSK’nın internet sitesinden bugün öğleden sonradan itibaren bilgi alınabileceğini belirtti.

Güven, 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde kullanılacak sandık seçmen listeleri konusunda yoğun tartışmalar olduğunu görmesi sebebiyle gazetecilere açıklama ihtiyacı hissettiğini söyledi.

YSK Başkanı Güven, “İstanbul’da yapacağımız seçim yeni bir seçim değil bir yenileme seçimi. Dolayısıyla 31 Mart 2019 günü yapmış olduğumuz seçimde kullandığımız sandık seçmen listelerini aynısını İstanbul’da 23 Haziran’da kullanacağız. Bu seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacak dolayısıyla askıya da çıkmayacak. Biz bugün itibariyle seçime katılan ve seçime katılma hakkı kazanan tüm siyasi partilerimizle, 23 Haziran’da kullanacağımız sandık seçmen listelerini paylaştık” dedi.

Sadi Güven ayrıca vatandaşların da bugün itibariyle kendi kayıtlarını internette kontrol edebileceklerini söyledi. Güven “Vatandaşlarımız da bugün öğleden sonra Yüksek Seçim Kurulu’nun ysk.gov.tr sitesine girmek suretiyle kendilerini sorgulayabilecekleri gibi hangi sandıkta nerede oy kullanacaklarını da görme imkanına sahip olacaklar” diye konuştu.

Bu seçimde seçmen listelerinin değişmeyeceğini sadece sandık kurullarının değişeceğini söyleyen Güven, kısıtlı yani oy kullanamayacak seçmenlerle ilgili olarak da bu kişilerin isimlerinin yanlarına 18 Haziran itibariyle listelerde “Oy kullanamaz” ifadesinin ekleneceğini söyledi.

YSK Başkanı İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesiyle ilgili olarak gerekçeli karar üzerinde çalışmaların sürdüğünü de belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG