Erişilebilirlik

YSK Kararı ABD Basınında Geniş Yer Buldu


Amerikan basını, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesi ve yeni seçimlerin 23 Haziran 2019’da yapılmasına karar vermesiyle ilgili haber ve yorumlara geniş yer ayırıyor.

Wall Street Journal, YSK kararının usulsüzlüklere dayandığını, ancak muhalefetin, iktidar partisi için bu durumun kontrolu elden bırakmama meselesi haline geldiği görüşünde olduğunu yazıyor. Habere göre YSK kararı, muhalefet cephesinde büyük tepkiyle karşılandı. Yatırımcılar arasındaysa ekonomik çalkantıların artması kaygıları baş gösterdi. Wall Street Journal, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesinin giderek daha çok otoriterleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve güçlenen ve cesaretlenen muhalefet arasında sert bir yüzleşmeye zemin hazırlayacağı yorumunda bulunuyor. Haberde ekonomistlerinse seçim kampanyası sürecinin yeniden başlamasının hükümetin Türk ekonomisini onarma sözüne odaklanmasını engelleyeceği yorumu yaptığı vurgulanıyor. İstanbul’da belediye başkanlığı seçimlerinin tekrarlanması kararı aynı zamanda Rus hava savunma sistemi satın alma planının Türkiye ile Amerika arasındaki gerginlikleri tırmandırdığı döneme denk geliyor. Gazete ayrıca Washington Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay’ın da görüşlerine başvuruyor. Çağaptay, Ekrem İmamoğlu’nun 4 milyar dolar yıllık bütçeli, 82 bin çalışana sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve 16 milyon nüfuslu İstanbul’un kontrolunu ele almasına izin verilmesinin 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Erdoğan’a karşı güçlü bir rakip yaratılması anlamına geldiğini söylüyor. Uzmana göre İstanbul, Erdoğan açısından kaybedilemeyecek kadar büyük.

New York Times ise Carlotta Gall imzalı haberinde muhalefet tarafından kazanılan seçimin tekrarlanması yönündeki YSK kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından ezici bir yenilgiyi ortadan kaldırdığını ancak toplumsal huzursuzluk ve yeni bir ekonomik kriz olasılığını arttırdığını yazıyor. Habere göre karar, muhalefet tarafından ülkenin demokratik temellerine indirilen bir darbe olarak nitelendirildi ve şiddetle kınandı. New York Times da Wall Street Journal gibi Washington Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay’dan görüş almış. Çağaptay, YSK kararının, Türkiye’de hür ve adil seçimlerin yapılmaya başlandığı 1950 yılından bu yana demokratik seçimlere yönelik en büyük çarpıtma olduğunu kaydediyor. Çağaptay ayrıca Türkiye’de seçimi kaybeden tarafın sonuçları kabul etmeyi reddetmesi gibi bir durumun daha önce hiç yaşanmadığını, bu durumun, Türkiye’de iktidar ve hükümetin demokratik seçimlerle el değiştirdiği şeklinde on yıllar içinde sancılarla oluşan uzlaşıya gölge düşürdüğünü kaydediyor. Öte yandan gazete, adlarının açıklanmasını istemeyen Türk siyaset uzmanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’un kaybedilmesinden ötürü öfke içinde olduğunu söylediğini yazıyor. Adı gizli tutulan bir kişiye göre Erdoğan, seçim gecesi adeta öfke nöbeti geçirdi. Bir başka kişi ise AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım’ın seçim yenilgisini kabul etmeye hazır olduğunu ancak son dakikada büyük olasılıkla Erdoğan tarafından durdurularak zafer ilan etmeye zorlandığını söyledi.

Washington Post ise uzman görüşlerini aktardığı haberinde seçim sonuçlarına itiraz etme kararının Erdoğan açısından yüksek riskli kumar anlamına geldiğini yazıyor. Gazete, Washington’daki Ortadoğu Enstitüsü’nün Türkiye masası direktörü Gönül Tol’un görüşlerine yer veriyor. Tol, bu hamlenin Erdoğan açısından son derece riskli olduğunu, seçimi kaybetmesi durumunda yenilgiyi hazmetmenin bu sefer çok daha zor olacağını, Erdoğan’ın imajının zedeleneceğini söylüyor. Tol’a göre AKP’nin kazanması durumunda da bu gerçek anlamda bir galibiyet olmayacak. Tol ayrıca İstanbul seçimleri ve sonrasının Ekrem İmamoğlu’nu ulusal bir siyasi figür haline getirdiğini kaydediyor. Haberin yazarı Kareem Fahim, İstanbul seçimiyle ilgili tartışmaların uzamasının iktidar partisindeki bölünmeleri de derinleştirdiği yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG