Erişilebilirlik

Suriye Ordusu: 'Menbiç'e Girdik'


Amerika askerleri Suriye'den çekiliyor

YPG, Esat güçlerine "Menbiç'e gelin çağrısı" yaparken, Suriye ordusundan yapılan açıklamada da Menbiç'e rejim güçlerinin girdiği ve şehre bayrakların asıldığı öne sürüldü. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, askerlerin Menbiç'in sadece kenarlarında konuşlandığını belirtti.

Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekme kararının ardından özellikle Amerika askerlerinin bulunduğu Menbiç ve benzeri bölgelerde kontrolun kimde olacağı konusunda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya daha önce Amerika’nın çekildiği yerlere Esat güçlerinin girmesi gerektiğini söylemişti.

Amerika’nın Suriye’de IŞİD’e karşı ortak harekat düzenlediği ve silah desteği sağladığı YPG’den de Esat’a çağrı yapıldı. Örgüt Menbiç’e Amerika askerlerinin çekilmesinin ardından Esat güçlerinin gelmesini istedi.

YPG, Türkiye tarafından PKK terör örgütünün Suriye kolu olarak kabul ediliyor ve Türkiye, Amerika’nın YPG'yle işbirliğine başından bu yana tepki gösteriyor.

Örgütten yapılan açıklamada, “Menbiç’te Türk tehdidine karşı, buranın korunması ve mevcut pozisyonun devralınması için ait olduğumuz Suriye hükümetini bölgeye davet ediyoruz” denildi.

Örgütün Twitter sayfasındaki açıklamada da “Bizim çekildiğimiz bölgede kontrolun sağlanması ve özellikle Menbiç’te bu alanların Türk işgaline karşı korunması için Suriye hükümet güçlerini davet ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Reuters haber ajansı da Suriye ordusundan yapılan açıklamaya göre rejim güçlerinin Menbiç’e girdiklerini duyurdu. Açıklamada askerlerin Menbiç’e girdikleri ve Suriye bayraklarını astıkları belirtildi.

Merkezi İngiltere'deki Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'yse, askerlerin Menbiç'in kenar sınırları boyunca konuşlandığını, kentle Türkiye'nin desteklediği muhalif güçler arasında durduklarını bildirdi.

Rusya'dan da bir açıklama geldi. Reuters'ın haberine göre Kremlin sözcüsü, Rusya'nın, Kürt bölgelerinin Devlet Başkanı Beşar Esat hükümetinin kontroluna geri dönmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Dimitri Peskov, "Bu olumlu bir gidişat" dedi.

XS
SM
MD
LG