Erişilebilirlik

‘YPG Kanıtı Yok’


Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ankara’da askeri servis araçlarına düzenlenen bombalı saldırının ardında PKK ile bağlantılı Suriyeli Kürt Partisi PYD’nin silahlı kolu YPG’nin bulunduğu yolundaki iddiasını anlatmak üzere Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya ve Hollanda’nın Ankara büyükelçilerini bilgilendirdi. Bu toplantıya katılan ancak ismini açıklamayan bir diplomat, Wall Street Journal’a Türkiye’nin somut kanıt sunmadığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara’da 28 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıdan kısa süre sonra, sorumlu olarak YPG mensubu Salih Neccar’ı göstermişti. PYD ve YPG’nin temsilcileri ise iki gündür bu iddiaları reddederken, saldırgan ve YPG üyesi olduğu ileri sürülen Salih Neccar’ın Suriye’nin Amude kentinde hiçbir kaydına rastlanmadı. Salih Neccar’ın tam bir yıl önce mülteci olarak Suriye’den Türkiye’ye giriş yaptığı ise basında yer alan haberlere yansıdı. Yine Türk basınında, Neccar ailesinin Suriye askeri istihbaratıyla bağlantılı olduğu yolunda haberler yer aldı.

“Diken” internet sitesi ile Sözcü gazetesinin, ABD’nin önde gelen ve etkili yayın organlarından “Wall Street Journal” gazetesinden aktardığı haberlerde, Türk Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantıya katılan bir diplomatın görüşlerine yer verildi. Buna göre, yabancı misyon şeflerine, Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ndeki bir PKK saldırsı sırasında kullanılan patlayıcı düzeneği ile Ankara’daki saldırıda kullanılan düzenek arasındaki benzerlik “delil” olarak gösterildi. Söz konusu diplomat, Ankara’nın uluslararası destek istediğini, ancak Ankara saldırısını YPG’ye bağlayan somut bir kanıtı ortaya koymadığını söyledi. Aynı diplomat, “Sadece ekipman üzerinden bu teknik bağlantıyı kurdular. Saldırı failinin geçmişiyle ilgili fazla bilgi paylaşmadılar,” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu kesin konuşarak “YPG irtibatı olduğunu” dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, bu yöndeki bilgi ve belgelerin varlığından söz etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara saldırısı konusunda “sorumlunun kim olduğu ucu açık bir soru” açıklamasında bulunmuştu. Bazı uzmanlar ise, Türkiye’de ne zaman bir saldırı eylemi olsa, AKP hükümetinin “PKK, PYD ve YPG yaptı” türü bir açıklama yapma geleneği oluşturduğunu ifade ediyorlar. Ankara PKK, PYD ve YPG’yi “terörist” diye tanımlıyor. ABD ise PYD ve YPG’ye terörist demiyor ve “IŞİD’e karşı karadaki müttefikimiz” ifadelerini kullanıyor.

Saldırıyla ilgili sorular TBMM’de

Ankara saldırısı beraberinde bir dizi soruyu da gündeme getirdi. CHP Milletvekili Eren Erdem, 20 Ocak tarihli bir Türk istihbarat raporunu TBMM’nin gündemine taşıdı. “İstihbarat raporu varken, MİT, TSK ve Emniyet’in herhangi zaafı oldu mu?” sorusu tartışmaya açıldı. MHP’den Parlamento Üyesi Ümit Özdağ ise, “Tedbir zafiyeti var” suçlamasında bulundu. “Madem bazı militanların Türkiye’ye sızdığı biliniyordu, o zaman neden gerekli güvenlik önlemleri alınmadı?” sorusu sık sık öne çıkıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG