Erişilebilirlik

Youtube Yasağı da Kalkıyor


Türkiye’de Twitter’ın Perşembe günü erişime açılmasının ardından video paylaşım sitesi Youtube yasağı da kaldırıldı

Türkiye’de Twitter’ın dün erişime açılması ardından video paylaşım sitesi Youtube’a erişim yasağı da bugün kaldırıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun odasında gerçekleştiği iddia edilen Suriye konulu üst düzey toplantınının ses kaydının paylaşılması sonucu Youtube video paylaşım sitesine erişim yasaklanmıştı.

Youtube'da yer alan “Seçim Güdümü” adlı bir hesaptan Dışişleri Bakanlığı’ndaki Suriye’ye yönelik askeri tedbirler ve savaş senaryolarıyla ilgili toplantının ses kaydı olduğu iddia edilen video paylaşılmıştı. Bunun üzerine 27 Mart günü, Hükümet’in devreye girmesiyle Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı; askeri ve siyasi casusluk nedeniyle Youtube’a erişim engellemesi talep edildi. Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de, Youtube’a tümüyle yasak kararına imza attı.

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter’a tümüyle yasak getirilmesiyle ifade özgürlüğüyle ilgili anayasa ihlali yapıldığı yönündeki kararının ardından Türkiye Barolar Birliği, 2 nisan’da Youtube yasağı aleyhine başvuruda bulundu. Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de, bu başvuruyu haklı buldu ve Youtube’a tümüyle erişim uygulanması yönündeki kararı kaldırdı.

TİB kararı nasıl alındı?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ise, Youtube kapatılmasına ilişkin mahkeme kararını, 5651 sayılı kanunun 8 maddesi birinci fıkrasındaki b bendine dayandırmıştı. O hüküm ise, 5816 sayılı “Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun”daki suçları işaret ediyor.

Ancak Türkiye Barolar Birliği başvurusuyla, dosyadaki Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı dilekçesi de ortaya çıktı. Böylece TİB’in internet sitesindeki açıklamasında ileri sürdüğü gibi Atatürk’e hakaret gibi bir suçtan Youtube’a yasak getirilmediği resmiyet kazandı.

Youtube’u yasaklayan ses kaydında ise, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler’in katıldığı iddia edilen Suriye konulu bir toplantı vardı.

Youtube, Türkiye’de ilk kez nisan 2008’de Atatürk’e hakaret edildiği gerekçesiyle Ankara 11’nci Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla kapanmıştı.
XS
SM
MD
LG