Erişilebilirlik

Yoksullukla Mücadelede Siyasi Uzlaşma


Yoksullukla Mücadelede Siyasi Uzlaşma
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti, eski Başkan Johnson'ın 50 yıl önce başlattığı yoksullukla mücadele kampanyasının 50'nci yıldönümünde, konuya ööncelik verme konusunda anlaşmış görünüyor, ancak iki partinin yaklaşımları çok farklı

Eski başkanlardan Lyndon Johnson’un Yoksulluğa Karşı Savaş adıyla başlattığı kampanyanın 50‘inci yıldönümünde Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili siyasetçiler farklı yaklaşımlarla bu mücadeleyi sürdürme sözü verdi. Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, federal hükümetin yoksulluğun kökünü kazımayı başaramadığı eleştirisinde bulundu ve yeni bir yol önerdi.

Her beş Amerikalı’dan birinin yoksulluk içinde yaşadığını gören Başkan Lyndon Johnson, Ocak 1964’te Senato’daki ilk Birliğin Durumu konuşmasında bu konuyu gündeme getirmişti.

Lyndon Johnson: ”Bugün Amerikan yönetimi olarak, yoksulluğa karşı savaş açıyoruz.”

Johnson’un konuşmasından 50 yıl sonra bugün, yedi Amerikalı’dan biri yoksulluk içinde yaşıyor. Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Johnson’un bu savaşta yenildiğini söylüyor: ”Federal hükümet, canlı bir serbest girişim ekonomisi kurmak yerine serbest girişimin ve halkımızın becerilerinin önünde büyük bir engel haline geldi.”

Rubio’ya göre yeni bir yaklaşım şart: ”Washington’un yoksullukla savaş programlarını ve harcanan trilyonlarca doları eyaletlere devretmeyi öneriyorum.”

Demokrat Partililer ise Başkan Johnson’un yoksul ve yaşlılara gıda yardımı, sağlık hizmeti ve emeklilik maaşı sağlayan programlarının arkasında duruyor. Bunlardan biri de Senatör Dick Durbin: ”50 yıl önce yoksulluğa karşı açılan savaşta çok önemli kazanımlar elde edildi. Bunlar arasında yoksullara ve yaşlılara yönelik sağlık hizmeti programları Medicaid ve Medicare, yoksul çocuklar için anaokulu programı Head Start, federal hükümetin okullara mali destek vermesini sağlayan Eğitim Yasası, engelli öğrenciler için Özel Eğitim Yasası, üniversitelilere burs ve çalışma imkanları veren Yüksek Eğitim Yasası sayılabilir.”

Uzmanlar, Başkan Johnson’un yoksullukla savaş hareketinin sonuçları hakkında farklı görüşlere sahip. Brookings Enstitüsü’nden Ron Haskins’e göre, sosyal programların yararı büyük: ”Amerikan sosyal güvenlik politikasının özünü oluşturan Medicaid ve Medicare sağlık programları, son derece önemli. Bu programlardan yoksullar ve yaşlılar büyük ölçüde yararlandı.”

Cato Enstitüsü’nden Michael Tanner ise bu programların, yoksulluğu sadece ‘katlanılabilir’ hale getirdiği görüşünde: ”Bu tür programların çoğu, yoksulluk içinde yaşayanlara biraz daha para verip aç kalmalarını önlemek için tasarlanmıştır. İnsanların yoksulluktan nasıl çekip çıkarılacağı konusunda öneri sunmamaları ciddi bir eksikliktir.”

Başkan Obama, yoksulluğu, günümüzün en önemli sorunu olarak tanımlıyor. Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti, Kasım’daki ara seçimler öncesinde, işsizlik maaşı, gıda fişleri gibi yoksulları ilgilendiren konularda yine büyük tartışmalara girmeye hazırlanıyor.
XS
SM
MD
LG