Erişilebilirlik

Yoksullar İçin Toplandı Dağıtıma İzin Verilmedi


Yoksullar İçin Toplandı Dağıtıma İzin Verilmedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

Yoksullar İçin Toplandı Dağıtıma İzin Verilmedi

Diyarbakır’da bir grup gönüllü genç, sosyal medya üzerinden yoksullar için kıyafet yardımı kampanyası başlattı. Türkiye’nin birçok yerinden gönderilen yardımlar, yoksulların alması için iplere asıldı. Ancak polis, izin alınmadığı gerekçesiyle kampanyayı durdurdu.

Kimisi öğrenci, kimisi işçi, kimisi işsiz...Diyarbakırlı bu gençleri bir araya getiren, yoksular için yapılması planlanan yardım kampanyasıydı. Gençler, sosyal medya üzerinden yaptıkları duyuruyla, birçok kişinin dikkatini çekti. Türkiye’nin değişik illerinden koliler dolusu giyecek gençlere gönderildi. Giyecekleri tasnif eden gençler, her hafta sonu bir mahallede toplandı. Son adresi Sur oldu.

Önce ağaçlara ipler gerildi ardından gelen elbiseler iplere serildi. Bir yandan elbiseler iplere serilirken, bir yandan da yardımlar gelmeye devam etti. Kampanyayı sosyal medyadan öğrenen Handan Altın, bir çanta dolusu kıyafetle Sur’a gelmişti. Önce elbiseleri iplere serdi sonra Amerika’nın Sesi’ne konuştu; ”Sosyal medya üzerinden bu etkinliği takip ettim. Daha önce Koşuyolu parkına ve bazı parklarda gitmişlerdi. Hemen paylaşımda bulundum arkadaşlarla irtibata geçtim. Ben de bir vatandaş olarak bir destekte bulunmak istedim, küçük de olsa bir katkım olsun istedim.”

Elbiselerin iplere asılması sürerken, ihtiyacı olanlar almaya başlamıştı bile. 18 yaşındaki Hüseyin Cebe de kışlık elbiselere sahip olmuştu. Cebe, duygularını, ”Kendime ait giyecekler aldım, çok mutluyum. Dağıtanlara teşekkür ediyorum, fakirlere yardım ediyorlar” cümleleriyle dile getirdi.

Kampanyanın fikir babası Ahmet Eliçin, elbiselere talebin çok fazla olduğunu söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Eliçin, “Bunun aynısı İstanbul’da da olmuştu, geçen yıl ve önceki yıl. Televizyonda gördüm etkilendim, aynısını burada biz de yapabilir miyiz diye düşündüm. Arkadaşlarla paylaştım fikrimi, böylece başladık. Sosyal medya üzerinden başlattık, insanlar destek verdi. Diyarbakır dışından ve içinden geliyor. Gelen kıyafetleri böyle ağaçlara asıyoruz. Ankara, İzmir Antalya gibi yerlerden geldi, tabi Diyarbakır içinden de. Daha önce yaptık bir saat içinde tükendi, daha önce Sümer Park'ta yaptık tükendi aynı gün içinde. İhtiyacı olan gelip alıyor” dedi.

Ancak gençlerin girişimi bir süre sonra polis engeline takıldı. Elbiselerin sergilendiği alana gelen polisler, kampanya için izin alınmadığı gerekçesiyle, durdurulmasını istedi. Polisler, elbiselerin ancak hayır kurumları üzerinden dağıtılabileceğini söyledi. Bunun üzerine gençler elbiseleri tekrar paketleyerek, bölgeden ayrıldı.

XS
SM
MD
LG