Erişilebilirlik

Yıldızlararası Filmine Büyük İlgi


Yıldızlarararası Filmine Büyük İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Ünlü yönetmen Christopher Nolan yeni felsefi bilimkurgu filmi “Yıldızlararası” ile izleyiciyi, galaksimizin ötesine taşıyor. Ünlü oyuncuları, nefes kesen sinematografisi ve etkileyici müziği ile film, uzayın keşfinin sınırsız olasılıklarını 3 boyutlu IMAX teknolojisi ile beyaz perdeye yansıtıyor. Amerika’nın Sesi’nden Penelope Poulou filmin yıldızlarıyla sizin için görüştü.

“Eskiden gökyüzüne bakıp merak ederdik. Eskiden yıldızlara bakıp yerimizi düşünürdük. Şimdi aşağıya bakıp dünyadaki yerimizden endişe duyuyoruz.”

Pilotluğu bırakıp çiftçilik yapan filmin ana kahramanı Cooper, yokolma sürecine giren bir gezegende insanlığın ölen ruhunu karamsarlıkla izliyor. Gezegende iklim değişikliği tarım krizine yol açarak büyük kıtlıklara yol açmış. Cooper, kalıcı kuraklıkta hala üretilebilen mısırın da artık yakında yetişmeyeceğini ve o noktada dünyayı kurtarmak için çok geç kalınmış olacağını biliyor.

Cooper’ın eski danışmanı Profesör Brand, kahramanımızı dünyanın ötesinde insan yaşamına uygun gezegenler bulmak için başlatılan bir keşif programına dahil ediyor.

Cooper ise arada kalıyor. Çocuklarını terk edemeyecek kadar çok seviyor. Ancak onların ölümünü engellemesi için gitmesi gerekiyor.

Yönetmen Christopher Nolan, astronotların büyük bir bilinmezliğe seyahatini anlatıyor. Uzayın ihtişamı içinde astronotlar bir iğne ucu gibi kalıyor. Ancak insanlığı sürdürme arzusu onlara akıl almaz mesafeler kat ettiriyor; yaşamın ve yeni bir çağın öncüleri konumuna getiriyor. Nolan, ilhamını bir başka bilimkurgu klasiği olan “2001: Uzay Macerası”ndan aldığını söylüyor: “Filmi 7 yaşında görmüştüm. Tekrar gösterime girdiğinde babam götürmüştü. Bu deneyim tüm kariyerim boyunca beni etkiledi. Filmciliğin ne olabileceğini ve bir filmin sizi nasıl bir evrenin öbür ucuna götürebileceğini anladım.”

Yıldızlararası seyirciyi uzay tünelleri ve kara delikler arasında baş döndürücü bir yolculuğa çıkarıyor.

Ancak uzay filmi ne kadar büyük bir konuyu işlese de temelinde bir babanın kızına duyduğu sevgi yatıyor.

Matthew McConaughey ikilem yaşayan ve belki de çocuklarını bir daha asla görmeyecek Cooper’ı canlandırıyor: “Bu keşifle ve cesaretle ilgili bir film. Bu bize yeteneklerimizi, hatta belki de bazen fark etmediğimiz yeteneklerimizi hatırlatıyor. Tür olarak müthiş becerilerimiz var ve bu film bizi zorluyor. Aynı zamanda insanlığa müthiş bir güven ortaya koyuyor.”

“Buraya kadar geldik. Bu tarihteki herkesten daha öte bir nokta.”

Anne Hatwaway, Profesör Brand’ın kızı Amelia’yı canlandırıyor. O da bu dönüşü olmayan yolculuktaki astronotlardan biri. Hathaway rolünün hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlayıcı olduğunu söylüyor: “Ben biraz erkek çocuğu gibiyimdir bu yüzden zorlandığımı kolay itiraf etmem ama bu film zordu. Uzay giysisi ağırdı. Ben tek kızdım o yüzden erkekler şaşırıyordu. Bu giysi bana ağır geldi.”

Jessica Chastain, Cooper’ın kızı Murph’ün yetişkin halini oynuyor. Murph babasını çok seviyor ama kendisini bıraktığı için kızgınlık duyuyor. Aynı zamanda da insanlığı kurtarmak ve babasına ulaşmak için bilim çalışmalarını sürdürüyor.

Jessica Chastain, “Bu tür roller kadınlar için garip olabilir. Bu karakter zeki, becerikli, dünya işleriyle ilgili ama duygusal. Bazen kadınlar zeki ve becerikli olabilir ama o zaman duygusal olmanıza izin verilmez değil mi?” şeklinde konuşuyor.

Filmin özel efektlerinin yanında karakterlerin de kendilerini keşfini ve bulundukları özverileri konu alıyor, “Yıldızlararası”. Sinemaseverlere “Akıl Defteri”, “Başlangıç” gibi sevilen filmleri sunan Nolan kolaya kaçmamış. Uzay aracının mürettebatı bilinmeyen bir evreni aydınlatırken seyirci de onlarla beraber sürükleyici, duygusal ve sürprizlerle dolu bir yolculuğa çıkıyor.

XS
SM
MD
LG